Szafiry kamienie szlachetne

Cudowna biżuteria z szafirem

Szafir od wieków jest nazywany kamieniem miłości. ❤️ Stąd pierścionek z szafirem jest bardzo często wybierany jako pierścionek zaręczynowy. Błękitny kolor szafiru jest wprost zniewalający. I chociaż istnieją szafiry zielone, białe czy nawet różowe to szafir niebieski będzie zawsze grał pierwsze skrzypce. Jego kolor i przejrzystość od milionów lat wprawia świat w osłupienie, a kamień sam w sobie odcisnął swoje znaczące piętno na historii ludzkości. Razem z rubinem, szmaragdem i diamentem ten niebieski minerał jest klasyfikowany i uważany za najbardziej szlachetny spośród istniejących kamieni szlachetnych, a tym samym taki, który każdy kolekcjoner biżuterii musi mieć w swoich zasobach. Spróbujemy przybliżyć nieco jego historię i wyjaśnić skąd się bierze ten lazurowy jego urok.

Szafir Kamień naturalny Początki

Szafiry są wydobywane i wyceniane począwszy od 800 roku przed naszą erą. Zwykle proces formowania szafirów zajmuje miliony lat. Dokładny moment wydobycia pierwszych szafirów nie został odnotowany, ale mamy absolutną pewność, że pierwsze szafiry zalegały na dnie strumieni i rzek, gdzie były przez wieki obmywane przez deszcze i erozje, aż zostały oddane człowiekowi przez naturę. Możemy sobie tylko wyobrażać, jakie to musiało być niepowtarzalne uczucie być jednym z tych ludzi, którzy jako pierwsi mieli zaszczyt trzymać te niezwykle cenne niebieskie minerały w ręce, ale niestety nie zachował się żaden zapis z tych czasów.

Już począwszy od czasów starożytnych szafiry były doceniane za swe piękno i mistyczne właściwości. W czasach perskich wierzono, że to szafiry są odpowiedzialne za piękny błękit nieba. W średniowieczu zaś używano ich jako antidotum na trucizny i przeciwko złym duchom. 😉 Szafir jest też wielokrotnie wymieniany w Biblii (poniżej kilka przykładów):

“Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo.” (24; 10)

“w drugim rzędzie granat, szafir i beryl” (28;18)

“Bramy Jerozolimy będą odbudowane z szafiru i ze szmaragdu, a wszystkie mury twoje z drogich kamieni.” (Księga Tobiasza)

“Ziemię, skąd chleb pochodzi, od dna pustoszą jak ogniem, bo kamień i szafir zawiera z ziarnkami złota zmieszany.” (Księga Hioba)

Szafirowa biżuteria królewska

W kulturze i historii szafiry często były uważane za symbole bogactwa, szlachetności, mądrości i siły. Były również popularnym wyborem dla monarchów i członków arystokracji jako elementy biżuterii. Przez wieki szafiry zdobywały uznanie zarówno ze względu na swoje estetyczne walory, jak i na ich metafizyczne i duchowe znaczenie. Nic więc dziwnego, że szafiry są od wieków ulubionym kamieniem brytyjskiej rodziny królewskiej. Nosiły je wszystkie angielskie królowe. W nowożytnych czasach największy wpływ na jego popularyzację miał fakt, że w 1980 książę Karol podarował okazały pierścionek z przepięknym cejlońskim szafirem księżnej Dianie jako pierścionek zaręczynowy. Uwaga szerokiej publiczności znowu skupiła się na tym pierścionku z szafirem, kiedy w 2010 roku książę William podarował pierścionek swojej matki swojej wybrance - księżnej Kate. Odtąd zaczęło powstawać tysiące replik tego modelu pierścionka i cieszy się on wielkim zainteresowaniem jako pierścionek zaręczynowy do dziś.

Szafir kolor

Szafir jest odmianą minerału korundu, który jest formą tlenku glinu. Szafiry występują w różnych kolorach, ale najbardziej znane są te o intensywnie niebieskim odcieniu. Inne kolory szafirów to różowy, żółty, zielony, pomarańczowy i fioletowy. Kolor szafirów jest wynikiem obecności określonych domieszek chemicznych. Na przykład, niebieskie szafiry zawierają zwykle śladowe ilości żelaza i tytanu. Najbardziej pożądane są szafiry o głębokim niebieskim kolorze, który nazywany jest "royal blue". Chociaż szafir wydobywa się w takich miejscach jak Australia, Tajlandia, Madagaskar czy Chiny – najcenniejsze szafiry pochodzą z kraju zwanego “królestwem szafirów” czyli z Sri Lanki. Te szafiry, zwłaszcza odcieniu błękitnego, są nazywane szafirami cejlońskimi (Sri Lanka nosiła kiedyś nazwę Ceylon) i są uważane za szczególnie cenne. Te z nich, które nie wymagają obróbki termicznej, czyli najpiękniejsze egzemplarze, potrafią osiągać zawrotne ceny. Podobnie cenne szafiry można znaleźć jeszcze tylko w jednym miejscu na świecie – w Kaszmirze w Indiach. W okolicach 1900 roku odkryto tam złoże szafirów o barwie fiołkowej, które są odtąd tak samo cenione przez jubilerów na świecie jak szafiry pochodzące z Sri Lanki. W ostatnich latach odkryto cenne złoża wielobarwnych szafirów w Tanzanii.

Szafir właściwości

Szafiry były i są cenione nie tylko za ich piękno i elegancję, ale również za swoje mistyczne właściwości. W wielu kulturach postrzegane są za takie, które przynoszą szczęście. W starożytnej Grecji czy Rzymie królowie wierzyli, że szafiry chronią ich przed zazdrością i od złych mocy. Szafiry od zawsze są synonimem szlachetności, czystości, prawdy i szczerości.

Co oznacza nazwa szafir? Nazwa szafir pochodzi z greki i oznacza szlachetny błękitny kamień. Najprawdopodobniej, na początku nazwy szafir używano w stosunku do kamienia lapiz lazul. Z czasem zaczęto się nią prawidłowo posługiwać na określenie szafirów. Błękit szafirów był od zawsze wzorem, do którego odnoszono się określając błękit topazu niebieskiego, akwamarynu i tanzanitu. Ale to niebieski kolor szafiru jest najbardziej zbliżony do doskonałości - błękitu nieba.

Szafir jest kamieniem września i znaku zodiaku Byka. Jest odpowiednim prezentem na piątą rocznicę ślubu i czterdziestą piątą rocznicę ślubu. Dodatkowo może nie wiesz tego, ale szafir jest drugim po diamencie kamieniem szlachetnym który jest w zachodniej cywilizacji wybierany jako ten kamień szlachetny który ma zdobić pierścionek zaręczynowy.

Szafir cena

Szafiry są cenione od wieków ze względu na swoją piękną barwę i twardość. Mają bardzo wysoką wartość, a niektóre unikalne i rzadkie sztuki osiągają astronomiczne ceny na aukcjach i rynku jubilerskim. Poniżej znajdziesz przykłady dwóch najsławniejszych i najdroższych szafirów na świecie!

Gwiazda Indii – jeden z najdroższych kamieni szlachetnych

Najpiękniejszy, najlepszej jakości szafir na świecie nosi nazwę Gwiazdy Indii. Waży 536 karatów, czyli około 109 gram, co czyni go największym oszlifowanym szafirem na świecie. Został wydobyty na Sri Lance. Pierwszy raz został zaprezentowany światu w 1900 roku na wystawie światowej w Paryżu. Niestety poza krajem pochodzenia historia tego niezwykłego kamienia nie jest znana. Przypuszcza się jednak, że został wydobyty już 300 lat wcześniej, ale nie wiadomo, jak znalazł się w posiadaniu finansisty J.P. Morgana, który wystawiał go na wspomnianej wystawie. Po wystawie w Paryżu J.P. Morgan podarował kamień Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej, w którego zbiorach znajduje się do dziś. Poza krótką przerwą między październikiem 1964, kiedy został skradziony, a styczniem 1965 roku, kiedy został odnaleziony. 😁

The Blue Belle of Asia

The Blue Belle of Asia to jeden z najdroższych szafirów jaki został sprzedany na świecie. W 2014 roku na aukcji Christie's osiągnął cenę 12 mln GBP. Ważący (po oszlifowaniu) ponad 390 ct został wydobyty na Sri Lance w 1926 roku. Sprzedany, przechodził przez różnych właścicieli, aż pod koniec lat 70-tych został sprzedany osobie prywatnej i słuch po nim zaginął. "Odnalazł się" dopiero w 2014 roku podczas aukcji w domu aukcyjnym Christie osadzony w przepięknym naszyjniku. Poniżej film wyprodukowany przez The Telegraph prezentujący ten niezwykły kamień. Warto nadmienić, że w naszym sklepie z biżuterią Prana srebrna biżuteria z szafirem jest trochę tańsza, niemniej też piękna 😍

Szafir – kamień naturalny

Szafiry tak jak rubiny należą do grupy bardzo twardych minerałów pod nazwą korund. Pomiędzy niebieskim szafirem i czerwonym rubinem występuje cała gama szafirów, które mogą przyjmować właściwe wszystkie odcienie na ziemi. Najpopularniejsze wśród nich to oczywiście szafir niebieski, ale poza tym szafir zielony czy też szafir biały. Po diamencie, szafir jest najtwardszym kamieniem szlachetnym na świecie. Twardość diamentu określana jest na 10 w skali od 1 do 10. Szafiry klasyfikują się tuż za diamentem ze wskaźnikiem 9. Jest to ważna informacja dla noszących biżuterię codziennie, ponieważ twarde kamienie niszczą się i zużywają dużo wolniej niż inne. Nie wspominając o tym, że szeroka paleta kolorów szafirów daje nieograniczone możliwości projektantom biżuterii.💙

W naszym sklepie jubilerskim online znajdziesz całą gamę cudownej srebrnej biżuterii z szafirem. Mamy dla Ciebie szafiry we wszystkich kolorach, w których występują. Znajdziesz u nas piękne kolczyki srebrne oraz niezwykłe srebrne pierścionki jak i delikatne wisiorki wzbogacone tym cudownym kamieniem szlachetnym. Ach no i nie możemy oczywiście zapomnieć o przepięknych bransoletkach 😍

Szafir w biżuterii

Ta wielka wytrzymałość szafiru oraz odwieczna korelacja z tym co królewskie i arystokratyczne uczyniły z niego naturalnego pretendenta do zajęcia miejsca diamentów w 💙 pierścionkach zaręczynowych 💙. Od początku XX w. widoczny jest wielki wysiłek marketingowców na całym świecie na wyparcie diamentu jako jedynego kamienia używanego w przy okazji zaręczyn. Dziś jest dla nas oczywiste istnienie pierścionków zaręczynowych z rubinem, tanzanitem czy właśnie szafirem, ale na początku XXw. takie oczywiste to nie było. W każdym razie począwszy od lat pięćdziesiątych XX w. szafir staje się drugim po diamencie kamieniem najczęściej osadzanym w pierścionkach zaręczynowych. Duża zasługa w popularyzacji tego trendu przypada brytyjskiej rodzinie królewskiej. W 1980 roku książę Karol podarował przepiękny pierścionek zaręczynowy z cejlońskim szafirem księżnej Dianie, zwracając uwagę całego świata na ten niebieski kamień szlachetny. 30 lat później ten sam pierścionek znowu przykuł uwagę całego świata, gdy syn księżnej Diany i księcia Karola, książę William, podarował go swojej wybrance serca, Kate Middleton. Zresztą księżna Kate jest od lat najlepszą ambasadorką biżuterii z szafirem i przy każdej nadarzającej się okazji stara się mieć na sobie coś z tym kamieniem szlachetnym.

Jak dbać o biżuterię z szafirem

Jak dbać o biżuterię z szafirami? Jak w przypadku każdej biżuterii najlepiej każdy egzemplarz przechowywać w osobnym pudełeczku czy przegródce żeby uniknąć zarysowań. Chociaż prawda jest taka, że tylko diament i rubin są twarde wystarczająco, by dały radę porysować szafir. Tak jak w przypadku każdej innej biżuterii zaleca się zdejmować biżuterię z szafirami do wszelkich czynności domowych, szczególnie takich, w których szafiry mają bezpośrednią styczność z jakimiś środkami chemicznymi. Nienoszoną biżuterię należy przechowywać z daleka od wpływu światła słonecznego, ale nie ma jednocześnie żadnych zastrzeżeń wobec noszenia tej samej biżuterii w słoneczne dni.

Szafirowa romanca

Szafir był i jest natchnieniem wielu poetów. Poniżej przykład. Wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z 1935 roku.

Szafirowa romanca

Szafirową nitkę wieczór plącze,
szafirowe cienie zwodzą nas,
szafirowy, szafirowy chłopcze,
że mnie kochasz, powiedz jeszcze raz.
Jeszcze raz w sekrecie
szukasz moich rąk,
jeszcze raz jak pierścień
drży księżyca krąg,
jeszcze raz namowy i rozmowy,
jeszcze raz, chłopcze szafirowy —
jeszcze raz w jaśminy,
jeszcze raz pod wiatr,
jeszcze raz popłynę
pieśń bez słów przez świat,
jeszcze raz powróżysz z płatków róży
i powtórzysz wszystko jeszcze raz.

Jeśli kiedyś będziesz w wielkiej biedzie,
zagubiony w plątaninie lat,
do altany dawnej cię powiedzie,
zaprowadzi szafirowy ślad —
szafirowe ptaki
z szafirowych gwiazd,
szafirowe szlaki
szafirowych gwiazd,
szafirowe noce i noc owa
od szafiru cała szafirowa,
szafirowe suknie, szafirowy cień,
w szafirowym oknie, szafirowy dzień.
Jeśli raz pokochasz w życiu szafir,
pójdziesz w szafir jako jedna z gwiazd.

pixel