Australia - kraj kangurów, opali, pereł i szafirów

Australia to kraj, który większości z nas kojarzy się z niezmierzoną przestrzenią, cudowną naturą, oraz – oczywiście – kangurami 😀. Ale ten kontynent kryje również niewiarygodne skarby. Niektóre z nich przez tysiące lat powstawały po powierzchnią ziemi. Skarby, które teraz mogą zdobić najpiękniejsze bransoletki, kolczyki, pierścionki czy wisiorki, które zaprojektował człowiek. Skarby, dla których niejedna kobieta straci głowę i niejeden mężczyzna – fortunę. Oto krótka historia Australii, kraju opali, pereł i szafirów.

Australia - kraj opalu

Nie wszyscy to wiedzą, ale praktycznie całe światowe złoża opalu znajdują się w Australii. Odkryto ostatnio pewne jego pokłady w innych częściach świata, ale nadal około 97% światowego wydobycia tego kamienia szlachetnego pochodzi właśnie stąd. Opal jest wydobywany w Australii od ponad 100 lat i przez ten czas stał się taką samą wizytówką Australii jak kangury czy misie koala. Nic dziwnego, że Australia zdecydowała się nadać mu miano oficjalnego kamienia szlachetnego.

Pierwsze złoża opalu odkryto w Australii w 1915 roku dokładnie pośrodku kontynentu, z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, w miejscu zwanym Coober Pedy. Początki wydobycia były bardzo trudne, ludzie którzy przybyli na miejsce zwabieni przez ten mieniący się kamień musieli kopać sobie jaskinie lub okopy, żeby uchronić się przed wielkimi falami panujących tu upałów. Dziś, 100 lat później, Coober Pedy jest nadal opalową stolicą świata - stąd pochodzi około 80% opali wydobywanych na Ziemi. Życie mieszkańców Coober Pedy niewiele różni się od tego sprzed 100 lat. Większość z nich mieszka w podziemnych domach chroniąc się przed nieludzkimi upałami i trudni się poszukiwaniem opali w dziurach, w które pokryty jest cały ten kosmiczny teren.

W Australii wydobywa się wszystkie typy opali, od mlecznego, przez czarny, tęczowy po ognisty. Cena wszystkich opali na przestrzeni ostatnich lat ciągle rośnie i jest małe ryzyko że nagle spadnie ponieważ podaż kamienia maleje a popyt rośnie.

Ciekawostka: W 1954 roku podczas pierwszej w historii wizyty monarchy brytyjskiej w Australii, królowa Elżbieta II otrzymała od obywateli Australii nic innego jak właśnie naszyjnik z opali wydobytych właśnie w Coober Pedy.

Australia - kraj pereł

Perła

Ale Australia to miejsce wydobycia nie tylko opali, ale również światowej sławy pereł. Najlepsze i najpiękniejsze perły na świecie powstają pod czujnym okiem ludzi w przepięknym zakątku świata, w okolicach Broome w Australii. To miejsce nieprzypadkowe – panują tu idealne warunki dla ostryg. To stąd pochodzą największe ostrygi świata Pinctada maxmima (rozmiaru talerza) i to one „produkują” duże białe perły. Jednocześnie jest to teren nieprzychylny człowiekowi – przez kilka miesięcy w roku panują tu gwałtowne upały a przez resztę roku ulewne deszcze, tropikalne cyklony. Stąd jest to teren słabo zaludniony a produkcja pereł kapitałochłonna. W świecie, w którym większość znanych pereł pochodzi z masowej słodkowodnej produkcji prowadzonej przez Chińczyków, te perły słonowodne są dużo bardziej wartościowe i poszukiwane.

W naturze perła jest anomalią, która powstaje, gdy np. ziarenka piasku dostaną się do wnętrza mięczaka. Ostrygi rozpoczynają wówczas proces „samoleczenia” i tą samą substancją, która pokrywa wnętrze muszli, czyli macicą perłową pokrywają drażniący element. Muszle dzikich ostryg są zbierane w Australii przez nurków z dna morza. Specjalista wszczepia im materiał podobny do ziarna piasku. Później muszle znowu są umieszczane dla dnie oceanu. Są okresowo czyszczone i monitorowane przez specjalistów. Po około 2 latach specjalnym narzędziem wyłuskuje się perłę. Tylko około 3% wydobytych pereł spełnia wygórowane normy i znajduje zastosowanie w jubilerstwie i tylko te zdobią przepiękne pierścionki, bransoletki, wisiorki czy kolczyki. Historia wydobycia pereł ma też niestety swoją czarną kartę w Australii - wiąże się ściśle z niewolnictwem i śmiercią wielu Aborygenów, zatrudnianych do pozyskiwania muszli z dna oceanu.

Australia - kraj szafiru

Perła

Australia może się poszczycić złożami jeszcze jednego bardzo cennego kamienia szlachetnego, tj. szafiru. Szafir niebieski pochodzący z Australii ma odcień ciemnoniebieski. Australia jest jednak przede wszystkim znana jako największych dostawcą szafirów żółtych, pomarańczowych i zielonych. Stąd pochodzi największy szafir wydobyty na świecie, tj. żółty szafir o wadze 733 karatów. Szafiry są wydobywane w kopalni Capricorn Sapphire, która szczyci się wydobyciem kamieni pozostającym w zgodzie z naturą.

pixel