Brazylia - kraj kolorów, karnawałów i kamieni szlachetnych

Jeśli posiadasz jakąś biżuterię srebrną lub złotą z kamieniami szlachetnymi w domu jest duże prawdopodobieństwo, że kamień który zdobi twój pierścionek, wisiorek, kolczyki czy też bransoletkę pochodzi z Brazylii. Wkład Brazylii w wydobycie kamieni szlachetnych na świecie jest wprost niemierzalny. Zresztą zobaczcie sami!

Ogromny kraj to duże zasoby kamieni naturalnych stosowanych do wyrobu biżuterii

Poprzednie nasze opowieści o krajach bogatych w kamienie naturalne mówiły o 2 niewielkich wyspach, czyli o Sri Lance i o Madagaskarze , które na swoich małych powierzchniach zgromadziły pokaźne zasoby kamieni szlachetnych. Brazylia dla odmiany jest krajem ogromnym, jest piątym krajem pod względem powierzchni na świecie, wielkością zbliżonym do obszaru Europy, kontynentu, na którym mieszkamy. Nic więc dziwnego, że na tak dużym obszarze występują duże złoża bogactw naturalnych, a wśród nich tak cenionych kamieni szlachetnych. Złoża kamieni szlachetnych są rozproszone na całym obszarze Brazylii, ale są miejsca, które obfitują w nie bardziej niż inne. Poniżej omówimy te najważniejsze punkty na mapie tego ogromnego kraju skąd pochodzą kamienie, które zdobią Twoją biżuterię 😉.

Historia wydobycia kamieni szlachetnych w Brazylii sięga 1573 roku. Przed tym rokiem nie mamy żadnych wzmianek i dowodów takiego wydobycia. W 1573 roku odkryto w Brazylii wysokiej jakości szmaragdy . W 1690 roku zaczęto wydobywać złoto. W 1729 roku na północy kraju natrafiono na pokłady diamentów. Wydobycie złota i diamentów stało się źródłem rozwoju miasta Belo Horizonte, które jest teraz szóstym pod względem wielkości miastem Brazylii (ok. 2.5 miliona mieszkańców). Do 1760 roku połowa odkrytych na tamten moment światowych złóż złota zgromadzona była w Brazylii!

Niech naturalne kamienie brazylijskie zawitają w Twojej biżuterii srebrnej! Zobacz jak rodowane srebro wydobywa ich piękno w naszej kolekcji srebrnej biżuterii . Znajdziesz u nas przepiekne brazylijskie kamienie osadzone w kolczykach srebrnych oraz niezwykłych srebrnych pierścionkach i bransoletkach. Nasza biżuteria srebrna jest ponadczasowa i oryginalna. Może być nie tylko wspaniałym prezentem dla bliskiej Ci osoby ale również może Tobie posłużyć jako cudowny dodatek na każdą okazję!

Północ Brazylii. Świat zielonego jaspisu i turmalinu

Zaczynamy naszą podróż po Brazylii od wysuniętego najbardziej na północ stanu Pará, który to stan wielkością odpowiada powierzchni całej Wielkiej Brytanii i prawie w całości porośnięty jest przez dżunglę amazońską. Lasy Amazonii pokrywają zresztą aż 60% powierzchni Brazylii i stanowią aż 2/3 wszystkich lasów deszczowych na świecie. Należy pamiętać, że są one odpowiedzialne za produkcję aż 20% tlenu! Lasy te leżą w dorzeczu największej rzeki Brazylii i Ameryki Południowej, czyli w dorzeczu Amazonii. W dorzeczu Amazonii, w lasach deszczowych żyje przeszło 400 różnych ludów tubylczych, z których część nie miała nigdy kontaktu z resztą świata. Niestety i do tych ludów cywilizacja powoli dociera i zmienia - nieodwacalnie - ich zwyczaje. Amazonia uważana jest zresztą za najbogatszy ekosystem na Ziemi, z 40 000 różnych odmian roślin, 1 300 gatunków ptaków, czy 2,5 milionami gatunków insektów! W tym zakątku świata odkryto i od tamtej pory wydobywa się piękny zielony jaspis, czasami ze względu na swój niezwykły zielony kolor nazywany jaspisem z lasu deszczowego.

Następny ważny punkt w podróży przez miejsca wydobycia naturalnych kamieni szlachetnych Brazylii leży w północno-wschodnim stanie Rio Grande do Norte i jest to miasteczko, zwane Natal. Natal po portugalsku oznacza Boże Narodzenie. Nazwa wzięła się stąd, że Portugalczycy wylądowali w tym miejscu po raz pierwszy w roku 1597, dokładnie 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie właśnie. Ta okolica obfituje w słońce oraz piękne plaże oraz w duże pokłady berylu. Dodatkowo w 1989 roku odkryto tutaj po kilkunastu latach poszukiwań i odtąd się wydobywa turmalin. Turmalin wydobywany w tych okolicach należy do tych najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych świata ze względu na ich niezwykłą urodę i kolor jasno niebiesko-zielono-żółty, łączący w sobie kolor plaż, morza i nieba okolic, w których jest wydobywany. Ten idealny niepowtarzalny kolor turmalinu jest dostępny tylko w jednym miejscu na Ziemi. Kolor ten turmalin tutaj wydobywany zawdzięcza zawartości miedzi.

Środkowa Brazylia - region diamentów, szmaragdów, morganitów, granatów...

Kolejnym przystankiem w naszej jubilerskiej podróży po Brazylii jest stan Bahia i miasto Carnaiba. Tutaj wydobywa się brazylijskie szmaragdy. Ich złoża odkryto dopiero w 1963 roku, ale od tego czasu trwa tu istna gorączka. Szmaragdy wydobywane w tych okolicach mogą ważyć nawet powyżej 10 karatów. Kopalnie sięgają 100 metrów pod Ziemię, z tunelami odbiegającymi w różnych kierunkach 200-250 metrów. W 2017 roku odkryto dodatkowe pokłady szmaragdu, szacowane na 360 kg i 238 milionów dolarów. W kopalniach szmaragdów zalegają pojedyncze egzemplarze innego bardzo cennego kamienia szlachetnego tj. aleksandrytu. Carnaiba leży o rzut beretem od pierwszej stolicy Brazylii, Salvadoru, założonej w roku 1549. Salvador jest w tej chwili czwartym pod względem wielkości miastem Brazylii, charakteryzującym się piękną XVII i XVIII wieczną architekturą, pięknymi, długimi plażami i karnawałem, określanym najlepszą imprezą na świecie.

Na zachód stąd, ale ciągle w obrębie stanu Bahia, znajduje się Chapada Diamantina National Park. Nazwę parku można przetłumaczyć jako Park Narodowy Płaskowyżu Diamentów, od nazwy kamienia szlachetnego, który występuje tutaj w bardzo dużych ilościach. Towarzyszą mu pokłady złota. Park ten jest powszechnie znany z jednego z największych wodospadów Brazylii i świata, 343 metrowego Wodospadu Fumaca. To wprost niesamowite jak w Brazylii piękno natury które widzimy zwiedzając ten kraj (wodospady, Amazonia, płaskowyże) łączy się z pięknem które kryje ziemia, a więc kamieniami naturalnymi. Wracając do stanu Bahia to kojarzy się zaś światu z wielkimi plantacjami kakao i trzciny cukrowej.😉

Największe wydobycie kamieni szlachetnych zdobiących cudowną biżuterię kobiecą ma jednak miejsce w stanie, który wielkością odpowiada powierzchni Włoch, zwanym Minas Gerais. Tutaj kopalnie są praktycznie wszędzie, a kamienie tutaj wydobywane należą do najbardziej poszukiwanych na świecie. Stąd pochodzą: diamenty, morganity, granaty, turmaliny, kwarce, agaty oraz kyanite. Wydobycie odbywa się tutaj od 1700 roku i zapoczątkowane zostało jeszcze przez Portugalczyków. Głównym produktem eksportowym stanu pozostają złoto, diamenty i kawa, co chyba świadczy o tym, jak ważną funkcję w tym stanie pełni przemysł wydobywczy. Do końca XVIII wieku był to region, w którym zgromadzona była połowa znanych na świecie pokładów złota, ale od tego czasu na świecie odkryto wiele innych pokładów złóż, a złoża brazylijskie zmalały.

Brazylia znana jest przede wszystkim jako kraj najpiękniejszych na świecie akwamarynów i są one wydobywane w stanie Espirito Santo, w mieście Pedra Azul. Stan ten graniczy ze stanem Rio de Janeiro, znanym przede wszystkim z drugiego pod względem wielkości miasta Brazylii, także noszącego nazwę Rio de Janeiro. Rio de Janeiro znane jest już każdemu - z długich plaż, kolorowych karnawałów, wielkiego posągu Chrystusa na wzgórzu ponad miastem czy mistrzostw świata w piłce nożnej. Rio de Janerio było stolicą Brazylii w latach 1763 -1960, w którym to roku oddało ten tytuł Sao Paulo, obecnie największemu miastu Brazylii, z 12 milionami mieszkańców.

Sprawdź nasze przepiękne wzory z kolekcji srebrnej biżuterii z akwamarynem . Znajdziesz tu cudowne kolczyki srebrne wzbogacone tym oryginalnym kamieniem szlachetnym oraz rodowane pierścionki ze srebra Jesteśmy pewni, że każda przedstawicielka płci pięknej znajdzie tu coś dla siebie!

Południe Brazylii - region ametystu

Naszą podróż kończymy na południe od Seo Paulo, w najbardziej południowym stanie Brazylii, czyli w Rio Grande do Sul. Jest to stan, w którym wydobywa się akwamaryny, cytryny, kwarce, ale przede wszystkim słynie on z wydobycia ametystów . W jednym z regionów, ametyst jest tak ważnym centrum życia dla mieszkańców, że jeden z kościołów ma ściany wyłożone w całości z ametystów. Kopalnie ametystów położone są wśród winnic, z których znany jest ten stan. Zdarza się, że ametysty wydobywa się bezpośrednio w starych piwnicach winnic.😉

W ten sposób nasza biżuteryjna podróż po Brazylii dobiegła końca. Mamy nadzieję, że się podobało. Jeśli tak to zostawcie poniżej komentarz i podzielcie się tym artykułem ze znajomymi. Gdy popijając kawę któregoś dnia spojrzysz na swój cudowny srebrny pierścionek z ametystem, wspomnij ten cudowny kraj i pomyśl jak wielką podróż musiał ten kamień pokonać, aby spocząć na Twoim palcu.😉

BLOG - STRONA GŁÓWNA
pixel