Jak czyścić srebrną biżuterię?
Biżuteria srebrna ma to do siebie, że traci blask, a nawet czernieje z upływem czasu. Ten efekt nosi nazwę zmatowienia i jest efektem chemicznej reakcji, zachodzącej miedzy srebrem i siarką, występującą w powietrzu. Większość biżuterii srebrnej w naszych czasach, także nasza biżuteria, pokryta jest dodatkowo specjalną warstwą ochronną rodu, który ma na celu zapobiegać zmatowieniu i sprawić, że biżuteria srebrna na dłużej pozostanie czysta i błyszcząca. W naszych czasach matowienie występuje nawet częściej niż kiedykolwiek, bo poza siarką z powietrza jest wywoływane przez pot, perfumy, kosmetyki, kremy a nawet niektóre rodzaje jedzenia. Na szczęście istnieją środki, żeby ten efekt odwrócić i sprawić, że biżuteria srebrna wróci do pierwotnej błyszczącej wersji.
Poniżej przedstawimy kilka najskuteczniejszych metod.
Najskuteczniejsza metoda przywracania blasku biżuterii srebrnej wymaga zastosowania sody, folii aluminiowej, szklanej miski i ciepłej wody. Wykładamy misę aluminiową folią w ten sposób, żeby świecąca część folii była zwrócona do góry. Uwaga: nigdy nie używajmy do tego zabiegu naczynia metalowego, a jedynie ceramiczne lub szklane, żeby uniknąć niechcianych reakcji chemicznych między metalami. Wypełniamy miskę ciepłą wodą połączoną z sodą spożywczą. Proporcja sody powinna wynieść 0,5 łyżeczki sody na 2 litry wody. Roztwór należy doprowadzić do wrzenia a następnie zanurzyć w nim biżuterię srebrną, którą chcemy oczyścić, dosłownie na chwilę, na 15 sekund maksymalnie. Po zanurzeniu należy odłożyć biżuterię na papierowy ręcznik, żeby wyschła i ostygła po gorącej, mokrej kąpieli. Efekt gwarantowany. Niestety nie można tej metody stosować w przypadku biżuterii srebrnej z naturalnymi kamieniami szlachetnymi, ponieważ nie da się przewidzieć, jak zachowają się poszczególne kamienie szlachetne w kąpieli w takim roztworze.
W przypadku biżuterii srebrnej z kamieniami szlachetnymi pozostają nam metody mniej inwazyjne, mniej drastyczne. Taką biżuterię można pokryć miksturą/pastą zrobioną z wody i mąki ziemniaczanej. Należy pokryć srebrne części, najlepiej omijając kamienie szlachetne, warstwą takiej pasty i pozwolić jej zaschnąć na biżuterii. Kiedy pasta zaschnie całkowicie należy ją usunąć przy pomocy miękkiego ręcznika, polerując dodatkowo powierzchnie srebrne i przywracając im blask i połysk.
Inną powszechnie znaną i nieszkodliwą metodą, nawet dla kamieni szlachetnych osadzonych w biżuterii, jest czyszczenie biżuterii srebrnej w paście do zębów. Na wszelki wypadek staraj się w trakcie czyszczenia omijać osadzone w biżuterii kamienie szlachetne, żeby nie utraciły swojego blasku, ale jeśli nawet przez chwilę będą miały kontakt z pastą to raczej im to nie zaszkodzi tak jak mogłaby zaszkodzić kąpiel we wrzątku z sodą oczyszczoną. A więc jak się do tego zabrać? Przede wszystkim potrzebujesz gładkiej białej pasty do zębów - nie używaj pasty w postaci żelu ani takiej, która zawiera szorstkie mikro granulki. Nanieś małą ilość pasty na miękki kawałek materiału lub na chusteczkę higieniczną a następnie rozprowadź ją kulistymi ruchami na powierzchni srebrnej, którą chcesz wyczyścić. Pozostaw warstwę pasty na 5 minut. Następnie zmyj ją pod strumieniem ciepłej wody i pozostaw do osuszenia. Po tym zabiegu biżuteria srebrna z kamieniami szlachetnymi odzyska swój początkowy blask i będzie wyglądać jak nowa.
W ramach ciekawostek dodamy, że w roli środka do czyszczenia zmatowiałej biżuterii srebrnej świetnie sprawdzają się także: ketchup, środki do prania, środek dezynfekujący do rąk czy środek do czyszczenia okien. Niestety nie wiemy i raczej nie chcemy sprawdzać na własnej biżuterii, jak te wymienione środki działają na kamienie szlachetne, osadzone w biżuterii, dlatego odradzamy ich stosowania.