Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Jeśli weszłaś na tę stronę to albo jesteś już szczęśliwą posiadaczką biżuterii z kamieniami szlachetnymi, albo masz zamiar się nią niebawem stać 😀. W obu przypadkach cieszymy się bardzo, bo kolczyki, pierścionki, wisiorki czy bransoletki przyozdobione kolorowymi kamieniami naturalnymi to niezwykły dodatek do codziennej kreacji. Nie potrzebujesz specjalnej okazji, aby założyć np. cudowny wisiorek ze szmaragdem. Tak samo będzie pasować do jeansów jak i do stroju wieczorowego. Mając biżuterię z kamieniami szlachetnymi trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. To są kamienie stworzone przez naturę, a nie sztuczne twory wyprodukowane w jakiejś fabryce. Trzeba o nie dbać i obchodzić się z nimi odpowiednio, aby służyły Tobie przez lata swoim pięknem i blaskiem.❤️❤️❤️

Kamienie szlachetne są bardzo wartościowe, nie tylko ze względu na ich ograniczone zasoby na świecie, ale również ze względu na miejsce, jakie zajmują w naszych sercach. Każdy kamień jest niepowtarzalny, a przy odrobinie wysiłku włożonego we właściwe dbanie o niego, może cieszyć nasze oczy długie lata, a nawet być dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Poniżej opisujemy, jak należy nosić, przechowywać i czyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Miłej lektury!

Naszym zdaniem kamienie szlachetne najlepiej komponują się z rodowanym srebrem. Zresztą sama sprawdź! Na naszych strona znajdziesz cudowne srebrne pierścionki jak i przepiękne kolczyki srebrne oraz delikatne bransoletki czy też urocze srebrne wisiorki. Cała nasza kolekcja jest wzbogacona kamieniami szlachetnymi, które są obecnie bardzo modne i naprawdę przepięknie prezentują się w połączeniu ze srebrem.

Jak mogę sprawić żeby moja biżuteria zawsze wyglądała na nową?

Po pierwsze jak nosić biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Cudowna srebrna bransoletka wysadzana tanzanitami

Każda biżuteria niszczy się od noszenia, nie da się tego uniknąć, można tylko minimalizować straty. Dlatego przestrzegaj poniższych trzech zasad, aby jak najdłużej cieszyć się swoją kolekcją biżuterii.

Regularnie sprawdzaj czy z Twojej biżuterii nie wypadł żaden kamień, co zdarza się od czasu do czasu. I nie wpadaj w panikę, gdy tak się zdarzy. Duży kamień na ogół znajduje się od razu, a mały można zawsze dokupić i osadzić ponownie. Niech Ci nie przyjdzie na myśl wyrzucać Twoich ulubionych srebrnych kolczyków wysadzanych np. krwisto czerwonymi granatami tylko dlatego, że jeden z nich się zgubił. Zgłoś się do sklepu, gdzie je kupiłaś, a na pewno dokupisz kamień i ponownie będziesz się nimi cieszyć!
Zawsze zdejmuj biżuterię na czas wykonywania czynności, które mogą nieść większe niż normalne ryzyko uszkodzenia biżuterii. Pamiętaj, że środki chemiczne wykorzystywane do utrzymania czystości w domu czy też chlor stosowany powszechnie w basenach, mogą uszkodzić każdy cenny kamień.
Zakładaj biżuterię zawsze dopiero po zastosowaniu balsamów i perfum. Niestety kosmetyki stosowane na biżuterię mogą znacząco przyczynić się do utraty jej blasku i zmatowienia. Olej zawarty w tych kosmetykach zmienia kąt załamywania się promieni w kamieniach, a tym samym wpływa negatywnie na efekt lśnienia, który dają wszystkie kamienie szlachetne.

Po drugie jak przechowywać biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Nieużywane kamienie szlachetne najlepiej przechowywać w miękkich woreczkach lub pudełeczkach wyłożonych miękką tkaniną, najlepiej w osobnych przegródkach. Do właściwego dbania o biżuterię przydatna jest też wiedza, że twardsze kamienie mogą rysować miękkie kamienie więc noszone jednocześnie lub przechowywane obok siebie mogą wzajemnie się niszczyć. Najtwardszy kamień na ziemi, diament, może porysować każdy inny kamień ale także złoto i srebro. Szczególną uwagę należy więc zwrócić na najdelikatniejsze kamienie, które łatwo ulegają porysowaniu przez inne.
Druga podstawową zasadą przechowywania biżuterii mówi, że należy trzymać ją w miejscu niezbyt narażonym na uporczywe działanie promieni słonecznych. Większość kamieni szlachetnych zalegała pod ziemią miliony lat zanim zostały wydobyte i osadzone w biżuterii. Większość z nich nie miała w tym czasie kontaktu ze światłem i powietrzem a zastosowane w biżuterii nagle zostały wystawione na ciągłe działanie słońca i powietrza. Dlatego przynajmniej w trakcie przechowywania warto je chronić przed światłem. W tej kwestii szczególnie wrażliwe są ametysty, akwamaryny, cytryny i różne odmiany kwarcu. Inne kamienie jak opal, morganity czy perły źle znoszą gwałtowne zmiany temperatury i dobrze po prostu to wiedzieć, żeby uchronić je przed niepożądanymi zmianami.

Po trzecie jak czyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Srebrny pierścionek serve
Oczywiście od czasu do czasu biżuterię należy poddać także gruntownemu czyszczeniu. Najlepiej zdać się wtedy na pomoc profesjonalistów. Ale nawet wtedy należy pamiętać, że każdy kamień wymaga zupełnie innego traktowania i o ile nic nie zaszkodzi twardemu diamentowi to w przypadku innych delikatniejszych kamieni bardziej inwazyjne zabiegi nie są wskazane. W ostateczności zawsze pozostaje miękka wilgotna chusteczka i ona sprawdzi się dobrze w przypadku czyszczenia każdej biżuterii.
Poza ogólnymi zasadami opisanymi powyżej, utrzymanie biżuterii w idealnym stanie wymaga od nas podstawowej wiedzy, z jakim kamieniem mamy do czynienia i jakie warunki są dla niego najlepsze. Weźmy jako przykład opal. Opale to kamienie z bardzo dużą zawartością wody i stąd wymagają z naszej strony dużo więcej uwagi i dbałości niż inne kamienie szlachetne. Należy unikać wystawiania ich na wysokie temperatury i silne promienie słoneczne. Gdy utracą swoją wilgotność tracą swój kolor, a w najgorszym wypadku słynny efekt opalescencji. Jeśli przechowujesz opal dłuższy czas w jakimś miejscu najlepiej otoczyć go wilgotną chusteczką i schować do szczelnie zamkniętej plastikowej torebeczki, żeby nie tracił swojej naturalnej wilgotności. Opal należy czyścić namoczoną ściereczką.
Innym kamieniem, który wymaga szczególnego obchodzenia się z nim, jest szmaragd. W przypadku szmaragdów jednym ze sposobów na zwiększenie ich blasku jest olejowanie. Takiemu procesowi poddaje się 90 procent szmaragdów jubilerskich. Jeśli Twoim zdaniem szmaragd w Twojej biżuterii stracił początkowy blask jedyną metodą jest oddanie go do jubilera, który przywróci mu świeżość poprzez poddanie go ponownemu olejowaniu.
BLOG - STRONA GŁÓWNA
pixel