Kamienie szlachetne w biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej

Wpływ rodzin królewskich na modę

W dziejach ludzkości rodziny królewskie na całym świecie miały bardzo duży wpływ na modę, także tą dotyczącą noszonej biżuterii. Chociaż królowa Elżbieta II nie ma w tej kwestii tak dużego wpływu, jaki miała królowa Wiktoria kilka wieków temu, nadal wszyscy żyją tym co na siebie założy.

Przecież każda mała dziewczynka, a później kobieta, marzy by być księżniczką i choć przez chwilę prowadzić królewski styl życia. To z tego marzenia bierze się tak wielki wpływ rodzin królewskich na modę i biżuterię. W czasach, kiedy jeszcze nie było Internetu i telewizji, to rodziny królewskie wyznaczały trendy, które teraz narzucają celebryci Hollywood.

Kolekcje biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej

Każda kobieta ma jakąś kolekcję swojej biżuterii ale tylko jedna rodzina ma kolekcję biżuterii znaną na cały świat. Oczywiście, mamy na myśli kolekcję biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej. Kolekcja ta liczy sobie 800 lat i w tej chwili jest bezcenna. Bezcenna, nie tylko ze względu na kilogramy złota, diamentów i innych kamieni szlachetnych użytych do jej produkcji, ale przede wszystkich ze względu na zawartą w niej historię Wielkiej Brytanii.

Pierwsza kolekcja biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej przepadła w 1216 roku. Mówi się, że zaginęła w ruchomych piaskach. Wykonano repliki zagubionej biżuterii ale w 1330 roku cała kolekcja została skradziona z katedry Westminster. Kilka dni później została odzyskana, bo złodzieje wystawili ją na sprzedaż w jednym ze sklepów jubilerskich w Londynie. W 1649 r. Cromwell przetopił większość biżuterii królewskiej na monety, twierdząc, że była symbolem wstrętnych rządów królów. W 1661 r. wraz z przywróceniem rządów monarchów kolekcja biżuterii królewskiej została zrekonstruowana.

Największym skarbem tej kolekcji był diament Cullinana, powszechnie znane jako Gwiazda Afryki . Diament ten, wydobyty w 1905 r. w Południowej Afryce, jest największym diamentem wydobytym dotychczas na świecie. W wersji surowej ważył 3106 karatów i był 3 razy większy od dotychczas znanego diamentu. Diament został kupiony za cenę około 1 mln dolarów i podarowany królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Król zlecił oszlifowanie diamentu rodzinie Asscher w Amsterdamie, która uchodziła za najlepszych jubilerów tamtych czasów. W sumie przy obróbce Cullinana powstało 9 kamieni. Największy, diament Cullinan I, zwany Wielką Gwiazdą Południowej Afryki waży 530 karat i jest osadzony w brytyjskiej koronie królewskiej, obok rubinu Czarnego Księcia, szafiru Świętego Edwarda czy szafiru Stuartów. Drugi co do wielkości diament Cullinan II waży 317,50 karaty. Wszystkie kamienie zdobią brytyjskie klejnoty koronacyjne.

Wspomniany rubin Czarnego Księcia jest z kolei najstarszym kamieniem występującym w brytyjskiej koronie królewskiej. Rubin wszedł w posiadanie rodziny królewskiej około roku 1357, kiedy został podarowany rodzinie królewskiej przez Czarnego Księcia. Ciekawostka wiążąca się z tym kamieniem jest taka, że w rzeczywistości to nie jest rubin, tylko spinel, który często był w przeszłości mylony z rubinem, tak jak w tym konkretnym przypadku.

Kolejną ciekawostką jest to, że w trakcie II Wojny Światowej biżuteria królewska została wywieziona i ukryta w sekretnym miejscu, ale do tej pory nie zostało ujawnione, gdzie to miejsce się znajdowało. Obecnie wszystkie brytyjskie klejnoty koronacyjne trzymane są w królewskim skarbcu w Tower w Londynie.

Pierścionek zaręczynowy Diany

Jednym z elementów królewskiej kolekcji biżuterii, który miał bardzo duży wpływ na dzieje ludzkości, był pierścionek zaręczynowy, który Diana Spencer otrzymała od księcia Karola z okazji zaręczyn. Oficjalne zaręczyny odbyły się 24-tego lutego 1981 r. Pierścionek zaręczynowy składał się z 18-karatowgo szafiru otoczonego 14 diamentami. Odkąd książę Karol oświadczył się przy użyciu tego konkretnego modelu, pierścionek zaręczynowy z szafirem stał się symbolem elegancji i miłości. Krótko po tych zaręczynach, Cartier wypuścił całą linię pierścionków zaręczynowych z szafirem. Od tego czasu pierścionek zaręczynowy z szafirem zagościł na stałe w powszechnej świadomości.

pixel