Którą biżuterię srebrną z kamieniami szlachetnymi wybrać na początek?

Od jakich kamieni rozpocząć swoją przygodę z biżuterią z kamieniami szlachetnymi?

To pytanie jest najbardziej nurtującym pytaniem dla osób, które pragną powiększyć swoją kolekcję biżuterii o biżuterię srebrną z kamieniami szlachetnymi. Trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć, bo każda z nas jest inną osobą, ma inny gust, inny styl. Biżuteria z naturalnymi kamieniami szlachetnymi jest przykładem biżuterii mocno spersonalizowanej, co czyni odpowiedź na to pytanie jeszcze trudniejszym. My jednak pokusimy się o udzielenie paru przydatnych wskazówek.

Pierwszy zakup biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Przygodę z biżuterią z kamieniami szlachetnymi najlepiej zacząć od biżuterii z kamieniami, należącymi do wielkiej czwórki czyli od biżuterii z diamentami, szafirami, rubinami lub szmaragdami. Jest to ponadczasowa klasyka w czystej postaci i dobry zaczątek kolekcji biżuterii z kamieniami. W ostatnich czasach wielka czwórka jest coraz częściej poszerzana o tanzanit i wprost przyjęło się mówić o wielkiej piątce. Słów kilka o każdym ze wspomnianych 5 kamieni.

Diament pozostaje od 50 lat faworytem wśród kamieni wybieranych w pierścionku zaręczynowym. Biżuteria z diamentem to absolutne must-have. Jest bardziej dostępny cenowo niż się przeciętnie wydaje.

Pierścionek z szafirem pozostaje od kilku dziesięcioleci drugim typem po pierścionku z diamentem na pierścionek zaręczynowy. Występuje w wielu odcieniach błękitu i jest pięknym dodatkiem do każdego stroju.

Biżuteria z rubinem wyróżnia się swoim niepowtarzalnym czerwonym kolorem i przez to jest często wybierana przez osoby lubiące wyróżniać się z tłumu.

Biżuteria ze szmaragdami to jedyny rodzaj biżuterii, w którym inkluzje są cenione a nawet poszukiwane, ponieważ inkluzje w szmaragdzie zwiększają jego personalizacje a często także wartość.

Tanzanit jest naturalnym kamieniem szlachetnym, odkrytym w 1967 w jednym jedynym miejscu na świecie, w Tanzanii. Jego zasoby są ograniczone, przez co podaż jest ograniczona w czasie, co czyni go wyjątkowo wartościowym kamieniem jubilerskim.

Mam już biżuterię z wielką piątką. Co teraz?

Jeśli mamy już biżuterię z którymś z kamieni szlachetnych, zaliczanych do wielkiej piątki, zawsze można ją rozbudowywać o kolejne sztuki tej biżuterii, czyli dobrać kolczyki do pierścionka, a później bransoletkę do kolczyków i pierścionka, tak żeby można je było nosić razem lub zamiennie. Można przerzucić się na inny kamień. Ile można mieć bowiem pierścionków z diamentami ? A może wolimy same siebie w kolczykach z szafirami a w wisiorku z rubinem ? Jak mówi powiedzenie sky is the limit - nie ograniczaj się w swoich wyborach tym, co mówią inni i co mówi moda. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi jest ponadczasowa i będzie zawsze modna.

Jeśli masz dość szafirów i rubinów i chcesz sięgnąć po coś lżejszego i tańszego, czemu nie rozważyć biżuterii z którymś z naturalnych kamieni półszlachetnych, jak topaz, ametyst, akwamaryn, perydot, cytryn czy granat. Poniżej parę słów o każdym z nich.

Ametyst a przez to i biżuteria z ametystami może występować w bardzo rozpiętej gamie kolorów od dyskretnego różu po intensywny odcień purpury.

Akwamaryn i biżuteria z akwamarynem - w zupełnym przeciwieństwie do biżuterii z ametystem - wyróżnia się bardzo stonowanym odcieniem niebieskiego, czasami wręcz wpadającym w biel, ale z małymi przebłyskami zielonego. To biżuteria dla koneserów. Pięknie prezentuje się zarówno w srebrze jak i w złocie.

Cytryn należy do tej samej rodziny kwarców, co ametyst i tak jak ametyst występuje w różnym odcieniach fioletów tak cytryn w różnych odcieniach koloru żółtego, od bladożółtego po głęboki pomarańcz. Pięknie prezentuje się w biżuterii kobiet sukcesu.

Perydot to kamień półszlachetny w odcieniu zieleni z przebłyskami złota. To zupełnie inny odcień zieleni niż ten intensywny, z którego znane są szmaragdy. To zieleń butelkowa, pięknie prezentująca się w biżuterii, będącej dodatkiem codziennych stylizacjach.

Topaz jest kamieniem jubilerskim cenionym za czystość i połysk. W biżuterii tak samo pięknie prezentują się jego pojedyncze duże okazy, jak i mozaika drobnych kamyków. Dobrze komponuje się prawie z każdym innym kamieniem szlachetnym. Lepiej wygląda osadzony w srebro. W XXI. wieku jest trzecim kamieniem szlachetnym po diamencie i szafirze pod względem popularności.

Oczywiście każda z nas musi podjąć własną decyzję, od biżuterii, z którym kamieniem szlachetnym chce zacząć swoją przygodę. Każdą z nich znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Powyższą charakterystykę sugerujemy potraktować tylko jako punkt zaczepienia.

pixel