Sri Lanka - wyspa herbaty, kawy i naturalnych kamieni szlachetnych

To kolejna nasza podróż szlakiem kamieni szlachetnych do odległego zakątka świata. Jeśli posiadasz biżuterię z szafirem to jest szansa, że Twój kamień pochodzi właśnie stąd - z małej wysepki zwanej wyspą kamieni szlachetnych.

Kilka słów o samej Sri Lance

Sri Lanka jest tropikalną wyspą leżącą na Oceanie Indyjskim na południowy-wschód od subkontynentu Indii. Według geologów Sri Lanka była kiedyś częścią półwyspu indyjskiego, ale oderwała się od niego w wyniku ruchów tektonicznych Ziemi. Sri Lanka jest wyspą niewielką, trochę mniejszą od Irlandii. Pod względem wielkości zajmuje 25. miejsce na świecie i zupełnie inaczej niż w przypadku Madagaskaru, innej wyspy obdarzonej wielkim bogactwem kamieni szlachetnych, większość kamieni naturalnych Sri Lanki zgromadzonych jest obok siebie, na relatywnie małej powierzchni położonej w południowo-zachodniej części kraju.

O wielkim bogactwie kamieni szlachetnych na Sri Lance, dawniej zwanej Ceylonem, donosił już Marco Polo w 1292 roku. Pisał wtedy:

Chciałbym, żebyście sobie Państwo uświadomili, że jak na tak małą powierzchnię wyspa Ceylon odznacza się bardzo dużym bogactwem kamieni szlachetnych. Z jej ziemi wydobywa się: rubiny, szafiry, topazy, ametysty i granaty.

Wyspa w przeszłości przechodziła z rąk do rąk. Najpierw panowali tutaj Portugalczycy - od 1505 do 1656 roku. Później ich miejsce zajęli Holendrzy i pozostali na wyspie do około 1796 roku. Wtedy ich miejsce zajęli Brytyjczycy. Niepodległość udało się odzyskać dopiero 4 lutego 1948 r. W 1972 roku zmieniono nazwę kraju z powszechnie znanej, Ceylon, na obecnie używaną, Sri Lanka. Stolicą kraju jest Colombo.

Masz do wyboru. Możesz pojechać na Sri Lankę i zachwycać się jej pięknem na miejscu. Możesz też zaprosić cudowne kamienie szlachetne pochodzące z tego niezwykłego miejsca do siebie w postaci uwodzicielskiej srebrnej biżuterii z kamieniami szlachetnymi pochodzącymi ze Sri Lanki. Możesz też (i to najlepszy pomysł) zrobić te obie rzeczy naraz. 😉

Wyspa kamieni szlachetnych

Bardzo ważnym miejscem na szlaku kamieni szlachetnych na Sri Lance zajmuje małe miasto na zachodnim wybrzeżu kraju, zwane Beruwala. W centrum miasta mieści się China Fort Road, znane całemu światu skupisko handlarzy kamieniami szlachetnymi. Tutaj koncentruje się praktycznie cały obrót kamieniami szlachetnymi, wydobywanymi na Sri Lance. I co ciekawsze to małe miasteczko pełni kluczową rolę w ceylońskim przemyśle wydobycia kamieni szlachetnych niezmiennie od setek lat!

Wydobycie kamieni szlachetnych na wyspie ma bardzo długą historię i bardzo duży udział w światowym obrocie tymi kamieniami. Jedno z miast Sri Lanki nosi nazwę Ratnapura, co w sanskrycie oznacza Miasto Kamieni Szlachetnych. Co więcej cała wyspa była kiedyś nazywana Ratna Dweepa, co można przetłumaczyć jako Wyspa kamieni szlachetnych. Wyspa zasłużyła sobie na takie miano dzięki bardzo wysokiej jakości wydobywanych kamieni szlachetnych oraz bardzo korzystną lokalizacją na mapie świata. Istnieją dowody na to, że żeglarze mijający Ceylon zaglądali tutaj po kamienie szlachetne już od V wieku naszej ery.

Szlakiem szafiru

Szafiry są wydobywane na Sri Lance od 2000 lat i wciąż wyróżniają się najlepszą jakością i najpiękniejszym kolorem błękitu spośród wszystkich szafirów, wydobywanych na świecie, które zdobią później złote lub srebrne kolczyki, pierścionki czy też bransoletki. Są one znacznie jaśniejsze i czystsze od szafirów wydobywanych w Tajlandii, Australii czy Chinach. Zbliżone kolorystycznie do nich sa tylko szafiry z Kaszmiru w Indiach. Najpiękniejsze okazy szafirów ze Sri Lanki funkcjonują na rynku kamienni szlachetnych pod specjalną nazwą szafirów ceylońskich. Okazy szafirów ceylońskich znane są całemu światu. Należy do nich 563 karatowy szafir, nazywany Gwiazdą Indii, czy też szafir, osadzony w słynnym pierścionku zaręczynowym księżnej Diany i księżnej Kate.

Jak pokazuje historia podbojów wyspy przez państwa kolonialne - Portugalię, Holandię, Anglię - Ceylon był zawsze przedmiotem wielkiego zainteresowania świata. Miało to związek z wielkimi bogactwami kamieni szlachetnych i przypraw, które były zawsze przedmiotem pożądania Europy. Każde z mocarstw kolonialnych eksplorowało zasoby naturalne ale Wielka Brytania, której panowanie rozpoczęło się około 1796 roku, uczyniła z Ceylonu maszynkę do produkcji pieniędzy. To na czasy panowania Brytyjczyków datuje się powstanie wszystkich wielkich plantacji kawy, herbaty i kauczuku. W efekcie tej polityki herbata do dziś pozostaje największym produktem eksportowym Sri Lanki, stanowiąc około 15% jej eksportu. Brytyjczykom przypisuje się też rozpoczęcie wydobycia kamieni szlachetnych Sri Lanki na masową skalę.

Wspomniana wcześniej Ratnapura stanowi centrum ceylońskiego przemysłu wydobycia kamieni szlachetnych. Ale nie należy się spodziewać tutaj jakiś wielkich maszyn górniczych czy hałd. Wydobycie kamieni w tych okolicach odbywa się tą samą metodą, którą wydobywano je kilka wieków wstecz. Kopalnie są malutkie i przeczesywane przy użyciu ręcznych maszyn. Jedyne innowacje w tym miejscu to doprowadzony prąd i pompy odprowadzające wodę. Metody pozostały tradycyjne. I to nie przypadek, że piękne szafiry, rubiny, ametysty czy akwamaryny są wydobywane właśnie w tym miejscu wyspy a nie innym. Ratnapurna to miejsce otoczone ze wszystkich stron przez góry. Naturalne kamienie szlachetne, stworzone przez Matkę Naturę, powstały i zalegały przez miliony lat pod Ziemią. Ale w trakcie kolejnych milionów lat ruchów tektonicznych Ziemi, powodujących piętrzenie się gór, kamienie te były wraz z górami wypychane coraz bliżej powierzchni Ziemi. Wpadały do źródeł i rzek, biorących swoje źródło w górach, i spływały wraz z nimi do podnóży gór, do nizin, na których położona jest Ratnapura. Okolice Ratnapura stały się taką „misą”, która zbierała kamienie wypiętrzone przez góry kilka milionów lat temu.

W którymś momencie ludzie przez przypadek natrafili na połyskujące kamienie, które okazały się mieć wielką wartość. I od tej pory zaczęli w ich poszukiwaniu przekopywać całą okolicę. Większość tych kamieni, które do tej pory wydobyto i które dalej się wydobywa, zalegają na nizinach Ratnapurna na głębokości 5 do 50 m pod ziemią. By je wydobyć trzeba kopać pionowe tunele w głąb ziemi a później od nich odchodzące poziome tunele. Ziemie wydobytą w trakcie drążenia tuneli wywozi się na powierzchnię. Następnie ziemia ta jest w specjalnych naczyniach ostrożnie i uważnie płukana wodą w poszukiwaniu błyszczących kamieni szlachetnych. Gdy wydobycie na danym odcinku uznaje się za zakończone, wydrążone otwory są z powrotem wypełniane ziemią i na dawny teren wydobycia wracają rolnicy i zasiewają go na nowo kawą czy herbatą. Takie wydobycie odbywa się w zgodzie z naturą i lokalną społecznością a nie w sposób dewastacyjny jak często wydobywa się złoto w Afryce czy w Ameryce Południowej.

Teraz już wiesz, dlaczego Sri Lanka, jest tak ważnym a jednocześnie wyjątkowym miejscem na mapie wydobycia naturalnych kamieni szlachetnych na Ziemi! Mamy nadzieję, że ta historia podobała się Tobie. Jeśli tak to daj znać w komentarzu poniżej i podziel się tą wiedzą z przyjaciółmi.❤️

BLOG - STRONA GŁÓWNA
pixel