Historia stojąca za odkryciem tanzanitu

Tanzanit to przepiękny błękitny kamień naturalny pochodzący z Tanzanii. Jest ozdobą kolczyków, pierścionków czy bransoletek kobiet na całym świecie. Wiele celebrytek jest zakochana w biżuterii z tanzanitem. Jest wiele teorii, mówiących, kto stoi za odkryciem tego cudownego kamienia szlachetnego, ale nie ma wątpliwości, co do daty jego okrycia. Tanzanit został odkryty w 1967 r. i to odkrycie na zawsze zmieniło rynek jubilerski. Odkrycie tanzanitu było największym wydarzeniem geologicznym od czasu poprzedniego wielkiego okrycia - aleksandytu w 1834 r.

Jak odkryto tanzanit?

Jedną z wielu osób, które były zaangażowane w odkrycie tego błękitnego kamienia, był pochodzący z Goa, hinduski krawiec, Manuel De Souza. Manual De Souza przez lata podróżował przez Afrykę w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. Podróżował na nogach, bez żadnego sprzętu, pracując dorywczo jako krawiec, by móc finansować swoje szaleńcze poszukiwania.😉 Latem 1967 roku mieszkał w Tanzanii. Jednego weekendu przez przypadek trafił w okolicę wioski Mtakuja i postanowił tam poszukać szczęścia. Około południa 7 lipca 1967 roku zobaczył coś połyskującego na powierzchni ziemi. Uznał że kamień jest zbyt miękki żeby to był szafir. Sklasyfikował go jako oliwin i wystąpił do rządu Tanzanii o zgodę na dalsze poszukiwanie oliwinu w regionie, z którego pochodził wydobyty kamień. Wkrótce po otrzymaniu pozwolenia na poszukiwania wrócił na miejsce z małą ekipą pomocników. Towarzyszył im geolog, Dr John. Soul.

Dr John Soul był pierwszym geologiem, który pojawił się na scenie po odkryciu tanzanitu. Większość informacji, dotyczących tego odkrycia, pochodzi właśnie od niego. Dr John Soul był geologiem, założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Gemmologicznego, właścicielem znanej kopalni rubinów w Kenii. W czasie okrycia mieszkał w Kenii. W 1967 roku podczas pobytu w Tanzanii spotkał Manuela De Souze i zaangażował się w proces klasyfikacji nowoodkrytego kamienia. A ta klasyfikacja budziła wiele wątpliwości, gdyż nikt nie wiedział, co za kamień naturalny odkryto.

John Soul poprosił o pomoc swojego ojca, Hymana Soul, który w tym czasie był wiceprezydentem luksusowego sklepu, Saks Fifth Avenue. Hyman spotkał się z Johnem w Nairobi pod koniec 1967 roku i zabrał próbki nowoodkrytego kamienia do Nowego Jorku. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, Hyman zabrał próbki kamienia do Amerykańskiego Instytutu Gemmologicznego, który stwierdził, że to zupełnie nowy kamień, którego nie znano wcześniej. W tym samym czasie do tych samych wniosków doszły inne instytucje zaangażowane w proces klasyfikacji nowoodkrytego niebieskiego kamienia.

Hyman Soul wykonał dwa przepiękne pierścionki z nowym lawendowym kamieniem i pokazał je szefowi działu jubilerskiego w Saks Fifth Avenue. Firma Saks uznała jednak, że wprowadzenie nowego kamienia szlachetnego na rynek będzie zbyt kosztownym przedsięwzięciem i nie zdecydowała się podjąć tego wyzwania. Hyman zaniósł więc pierścionki z tanzanitami do swojego przyjaciela, Waltera Hovinga, szefa sklepu jubilerskiego Tiffany & Co. Szefowie Tiffany & Co. zakochali się w nowym kamieniu i z miejsca zrozumieli cudowne możliwości sprzedażowe, jakie niesie to odkrycie. Podjęli decyzję o sfinansowaniu wielkiej kampanii marketingowej promującej nowy kamień. Potrzebna była jeszcze tylko chwytliwa nazwa i tak narodziła się nazwa Tanzanit. Dwa lata po odkryciu tanzanitu Manuel De Souze zginął w nieszczęśliwym wypadku samochodowym, nie doczekawszy się żadnego uznania swoich zasług. Świat szybko zapomniał o jego wielkim wkładzie w odkrycie tanzanitu, a inni zaczęli sobie przypisywać jego zasługi. Nazwisko Manuel De Souze odeszło w zapomnienie...

Zaraz po odkryciu tanzanitu, do końca lat siedemdziesiątych w Tanzanii trwała wielka gorączka i kto mógł ściągał w okolice Mtakuja w poszukiwaniu tego błękitnego kamienia. Nie trwało to zbyt długo. W 1971 rząd Tanzanii znacjonalizował wszystkie kopalnie tanzanitu. W latach 90 XX wieku dopuszczono na nowo prywatne wydobycie tanzanitu. Dzisiaj, tanzanit jest jednym z najbardziej upragnionych kamieni szlachetnych świata. Niestety staje się też jednym z najrzadszych. Do tej pory odkryto złoża tanzanitu w jednym miejscu na świecie, właśnie w Tanzanii. Dlatego wykorzystywany jest nie tylko w biżuterii ale staje się również kamieniem inwestycyjnym.

Tanzanit - kamień naturalny

Na koniec wypada powiedzieć kilka słów o tanzanicie jako kamieniu naturalnym. Otóż tanzanit jest kamieniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na swój unikatowy niebieski kolor z przepięknym fioletowym połyskiem, widocznym jako aura, ale również dlatego, że przez lata stał się symbolem damskiej biżuterii. Z pewnością nie jest to najtwardszy kamień (w skali Mohsa 6,5-7). Zawierając w swoim składzie m.in. wapń i aluminium, jest bardzo podatny na temperaturę i promienie słoneczne. Nie powinien również wchodzić w jakikolwiek kontakt z substancjami kwasowymi. Mimo tej delikatności, wyjątkowa barwa i połysk tanzanitu, a przede wszystkim jego unikatowość sprawiają, że jest on jednym z najbardziej pożądanych kamieni świata, za który niektórzy są w stanie zapłacić najwyższą cenę, szczególnie gdy wielkość kamienia przekracza 1 karat. Zależnie z jakiej perspektywy oglądany, tanzanit mieni się niebieską i fioletową barwą, ale również brązowo - żółtym odcieniem. W rzeczywistości surowy nieoszlifowany tanzanit wykazuje przewagę brązu i czerwieni, i dopiero sztuczna obróbka kamienia w temperaturze 600 stopni eliminuje barwę brązową i czerwonawą, eksponując niebiesko - fioletowy kolor. Największy oszlifowany tanzanit na świecie ma 737.81 karatów. Za to najbardziej znana jest tzw. Królowa Kilimandżaro - 242 karatowy tanzanit osadzony w tiarze wraz z 803 brylantami połączonymi z granitem oraz 913 diamentami. Tiara należy obecnie do Michaela Scotta, pierwszego CEO firmy Apple Computers. 

Tanzanit - właściwości mistyczne

Wiele osób wierzy w mistyczne właściwości tanzanitu , który polecany jest szczególnie osobom zmieniającym karierę.  Skuteczny w przezwyciężaniu problemów komunikacyjnych oraz rozwiązywaniu problemów które wydają się nierozwiązywalne. Wspiera proces komunikacji i efektywnego wyrażania własnych myśli i uczuć.😉

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresować



pixel