Dlaczego warto inwestować w biżuterię z tanzanitem?

Cena tanzanitu jest wypadkową wielu czynników. Najważniejszą jednak kwestią jest fakt, że fluktuacje cen tanzanitów są ściśle powiązane ze zmianami wielkości podaży i popytu. Jest to odmienna sytuacja niż w przypadku diamentów, gdzie podaż jest mocno zmonopolizowana. Podaż tanzanitu jest ograniczona jego zasobami. Popyt zaś jest uzależniony od jakości i wielkości kamienia, którego przeznaczenie w większości przypadków jest w przemyśle jubilerskim. Dlaczego więc inwestowanie w tanzanit jest bardziej opłacalne niż inwestowanie w diamenty i złoto? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Tanzanit - kamień naturalny

Tanzanit jest kamieniem naturalnym osób urodzonych w miesiącu grudniu oraz kamieniem rocznicowym małżeństw, zwłaszcza 24 rocznicy. Tanzanity należą do minerałów z kategorii zoisytów (ang. zoisite), które nawet przed odkryciem tanzanitu należały do rzadkich. Oprócz niebieskiego tanzanitu, występują również odmiany różowa - zwana tulitem - oraz zielona.

Tanzanit zawdzięcza swoją ogromną popularność swojej trójdzielnej naturze. Patrząc na kamień pod rożnym kątem widzimy aż trzy kolory (niebieski, indigo, fioletowy, a czasami zdarza się również odcień zielony i rzadko również brzoskwiniowy).

Klasyfikacja tanzanitu - wpływ na cenę i popyt

Powszechnie, choć nie jest to oficjalny system (który został dotychczas stworzony jedynie dla diamentu) przyjmuje się system A - stopniowy dla tanzanitu. Gdy tanzanit został już poddany cięciu i obróbce, kwalifikuje się go pod kątem czystości (która oznacza, że gołym okiem nie widać na kamieniu żadnych dodatków). Tak jak w przypadku wielu innych kamieni, ciemniejszy i bardziej żywy kolor w przypadku tanzanitu oznacza wyższą wartość. Ciemny tanzanit należy do najdroższych na świecie. Na podstawie głębi koloru i światła, tanzanit jest kwalifikowany na skali od A do AAAA:

  • A - Jasny
  • AA - Średni
  • AAA - Intensywny
  • AAAA - Żywy

AAAA oznacza kamień o najwyższej wartości i również cenie. Mimo to wielu koneserów preferuje tanzanit o nieco jaśniejszym tonie (AAA). Cena tanzanitu za jeden karat jest mocno skorelowana z jego klasyfikacją oraz wielkością kamienia. I tak kamienie małe (do 2 karatów) osiągają cenę od 200 USD do nawet 500USD za karat w zależności od klasyfikacji. Czym większy tanzanit tym jego cena za karat również rośnie. Najpiękniejsze okazy tanzanitu mające powyżej 10 karatów mogą osiągać ceny nawet w granicach 1000 - 1500 USD za karat.

Występowanie tanzanitu - wpływ na cenę i podaż

Tanzanit to jeden z najbardziej wyjątkowych i najcenniejszych kamieni szlachetnych, używanych w przemyśle biżuteryjnym. Inwestycja w zakup tanzanitów jest uważana za bardziej opłacalną niż inwestycja w diamenty, gdyż występowanie tanzanitu jest 1000 razy rzadsze niż diamentu. Tanzanit - jako jedyny kamień szlachetny - występuje tylko w jednym miejscu na świecie, Tanzanii - kraju, któremu ten osobliwy kamień szlachetny zawdzięcza swą nazwę. Nazywany kamieniem szlachetnym XX wieku jest najmłodszym odkrytym kamieniem szlachetnym. Z jego odkryciem, które miało miejsce 7 czerwca 1967 roku, wiąże się zresztą ciekawa historia. Opisaliśmy ja na naszym blogu w artykule pt. "Historia stojąca za odkryciem tanzanitu

Tanzanit do dziś jest wydobywany jedynie w Tanzanii, u podnóża Kilimandżaro, w rejonie północnej Tanzanii, zwanym Merelani, na południe od Narodowego Parku Arusha. Rozmiar obszaru, z którego się wydobywa tanzanit to ok. 2 km szerokości i 7 km długości. Przemysł wydobywczy tanzanitu, który przez wiele lat był w rękach prywatnych, został ostatecznie w dużej mierze znacjonalizowany. Niedawno rząd Tanzanii całkowicie zamknął na jakiś czas największą kopalnię tanzanitu na świecie. Nadal kilka małych kopalni wydobywa i przetwarza tanzanit, ale łączna ilość wydobywanego przez nich surowca nie dorównuje mocy największej państwowej kopalni tanzanitu. Skąd taka decyzja rządu? Rząd tanzański miał dosyć nielegalnego wydobycia i przemytu tanzanitu z ich kraju, z pominięciem płacenia podatków. Zdecydowano o wybudowaniu muru zabezpieczającego teren kopalni, który będzie miał tylko jeden wjazd i wyjazd, z systemem zabezpieczeń i kontroli. Rząd Tanzanii chce w ten sposób zagwarantować, by z tego ograniczonego bogactwa naturalnego w największym stopniu skorzystała gospodarka i ludność Tanzanii, co wpisuje się w globalne postulaty fair trade.

Już w ostatnich dekadach zaobserwowano ze depozyty tanzanitu są coraz trudniejsze do odkrycia i wydobywania. Obecna sytuacja stawia dalsze pytanie o przyszłość tanzanitu i o to jak długo jeszcze ten przepiękny afrykański skarb będzie dostępny. Gemmologowie i naukowcy wierzą, że unikalne warunki, które stworzyła erupcja Kilimandżaro skutkowały uformowaniem tanzanitu. Kombinacja elementów składowych i chemicznych podłoża, wraz z wysoka temperatura i ciśnieniem stworzyła najpiękniejszy i najbardziej unikalny kamień naturalny na świecie. Ze względu na te specyficzne warunki uformowania tanzanitu, naukowcy nie maja podstaw wierzyć, by tanzanit był kiedykolwiek odkryty w jakiejkolwiek innej lokalizacji na świecie. Fakt ograniczoności występowania tanzanitu czyni go kamieniem o wiele bardziej szlachetnym i pożądanym niż diament.

Cena tanzanitu - wypadkowa popytu i podaży

Tak jak w każdym sektorze (no prawie każdym 😉), cenę wyznacza popyt i podaż na dany produkt. Popyt na biżuterię z tanzanitem jest obecnie ogromny. Ceny zwłaszcza w USA windują wciąż w górę. Podaż jak już wiemy, maleje i przewiduje się ze w ciągu następnej dekady do dwóch, zasoby tego kamienia się zupełnie wyczerpią. Wpłynie to jeszcze bardziej na wzrost cen biżuterii z tanzanitem. Inwestorzy i analitycy cen kamieni naturalnych szacują, że w przypadku tanzanitu może się powtórzyć historia turmalinu Paraiba, znalezionego w Brazylii w latach 80-tych, którego zasoby wyczerpały się w latach 90-tych. Dziś jego wartość rynkowa to ok 20 000 USD za karat.

Nasz sklep jubilerski online oferuje szeroki wybór biżuterii srebrnej z tanzanitem. Do wszystkich dołączamy certyfikat jakości. Znajdziesz u nas piękne srebrne kolczyki oraz niezwykłe pierścionki jak i delikatne wisiorki z tanzanitami. Zapraszamy!

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresować



pixel