Szmaragd - kamień osób urodzonych w maju
Diamenty, rubiny, szafiry czy w końcu szmaragdy – kamienie szlachetne kojarzone od wieków z luksusem, pięknem i modą. Są bardzo często wykorzystywane do wyrobu przepięknych biżuterii; cudownych srebrnych kolczyków, przepięknych złotych naszyjników czy ekstrawaganckich bransoletek. W końcu wzbogacają piękno pierścionków, którym dodają blasku oraz wdzięku dzięki czemu są one wybierane jako pierścionki zaręczynowe.
Szmaragd - zielony kamień szlachetny
Szmaragd jest kamieniem szlachetnym i należy do grupy beryli, tej samej do której należy akwamaryn czy morganit . Nazwa tego zielonego kamienia szlachetnego pochodzi od greckiego słowa smaragdus, które znaczy po prostu zielony.😉 i zgodnie ze swoją nazwą barwa szmaragdu rozciąga się od jasnozielonej poprzez trawiastą, aż do bardzo ciemnej zieleni. Swój zielony kolor zawdzięcza obecności chromu w swoim składzie chemicznym. Jest twardym kamieniem szlachetnym (podobnie jak szafir, diament czy rubin). Większość szmaragdów posiada naturalne skazy, wobec czego poddaje się je procesowi oliwienia, w celu zatuszowania niedoskonałości oraz nadania koloru. Inkluzje - czyli znajdujące się wewnątrz kamienia ciała obce - stanowią swoisty dokument tożsamości szmaragdu. Mogą to być inkluzje różnego rodzaju: mineralne, ciekłe a nawet gazowe. Dzięki nim jesteśmy często w stanie określić miejsce jego wydobycia oraz odróżnić kamień naturalny od syntetycznego. Cena szmaragdu jest wprost proporcjonalna do tonacji szmaragdowego koloru. 😁 Dobrej jakości szmaragd o właściwym odcieniu zieleni może być o wiele wartościowszy (i droższy) niż diament! Na jego ocenę składa się właśnie brak skaz i zanieczyszczeń oraz ocena barwy. Najdroższe szmaragdy są ciemnozielone (soczysta zieleń) i oczywiście pozbawione skaz i zanieczyszczeń. Rodzaj szlifu szmaragdu jest również uzależniony od jego jakości. Tym najpiękniejszym nadaje się formę szlifu schodkowego, zwanego również szlifem szmaragdowym. Najlepszej jakości szmaragdy pochodzą z Kolumbii, gdzie są wydobywane od ponad 400 lat.
Zobacz ponadczasowe piękno w naszej kolekcji srebrnej biżuterii ze szmaragdami . Znajdziesz u nas cudowne kolczyki srebrne oraz niezwykłe srebrne pierścionki i bransoletki wzbogacone tym cudownym zielonym kamieniem szlachetnym. Mogą one posłużyć nie tylko jako wspaniały prezent, ale także jako dodatek do kreacji na każdą okazję!
Zastosowanie szmaragdów
Szmaragdy najczęściej znajdują zastosowanie w jubilerstwie do wyrobu przepięknej biżuterii, która w formie np. srebrnych kolczyków ze szmaragdami podkreśla urodę swojej właścicielki. Ich zastosowanie w przemyśle jubilerskim sięga epoki Azteków, Majów i Inków choć oczywiście wówczas nie było mowy o przemyśle biżuteryjnym, a jedynie ręcznym tworzeniu błyskotek w postaci bransoletek czy wisiorków wzbogaconych tym zielonym kamieniem naturalnym. Poza biżuterią szmaragd jest i był wykorzystywany do tworzenia przedmiotów zdobiących wnętrza posiadłości, bo ciężko nazwać tak drogie przedmioty użytkowymi. Najsławniejszym z nich jest szmaragdowe naczynie z 1641 roku znajdujące się obecnie w Kaiserliche Schatzkammer w Wiedniu.
Początki szmaragdu w jubilerstwie
Jak wspomniano już wcześniej szmaragd ma zastosowanie w jubilerstwie już od bardzo dawna. Cenili go Aztekowie, Inkowie i Majowie. W czasach starożytnych biżuterię ze szmaragdem odnajdujemy na terenach Persji i Egiptu. Zresztą to starożytni jako pierwsi opisywali niezwykłe zjawisko związane z tym, że szmaragd jak żaden inny kamień - poddany obróbce cieplnej wydala wodę. Sama Kleopatra była zakochana w tym kamieniu szlachetnym i często nosiła właśnie biżuterię ze szmaragdem. Podobno z jej kopalni pochodzi większość starożytnych szmaragdowych klejnotów. Od tamtej pory biżuteria ze szmaragdem jest jedną z najbardziej cenionych biżuterii przez płeć piękną.
Szmaragd - kamień osób urodzonych w maju
Szmaragd nazywany jest kamieniem osób urodzonych w maju, ale również pod znakiem Byka, Bliźniąt oraz Barana. Stąd bardzo często osoby urodzone w tym okresie noszą właśnie biżuterię z tym kamieniem szlachetnym. Nie jest przy tym istotne czy noszoną biżuterią są pierścionki, kolczyki, bransoletki czy też naszyjniki. Istotny jest kamień, który stanowi jakby wizytówkę dla świata, że urodziliśmy się pod takim znakiem zodiaku i mamy taki a nie inny charakter. Oczywiście nie oznacza to wcale, że osoby urodzone pod innym znakiem zodiaku nie mogą bądź nie powinny nosić biżuterii ze szmaragdem. Nic z tych rzeczy! Biżuteria ta jest dla wszystkich! Po prostu niektórzy mogą być do niej bardziej przywiązani emocjonalnie.😉
Szmaragd właściwości mistyczne i znaczenie
Szmaragd nazywany jest często kamieniem ❤️szczęśliwej miłości❤️ i uzdrowienia. Niektórzy wierzą wręcz, że wnosi miłość do naszego życia i przynosi szczęście w miłości, leczy złamane serce oraz przywraca harmonię, nadzieję i wiarę we własne siły. Dodatkowo ma właściwości uspakajające (również poprzez swój kolor) dzięki czemu przywraca spokój i radość w naszym życiu. Powoduje, że cieszymy się każdą przemijającą chwilą i czujemy, że żyjemy. Podobno, jeśli pragniesz prawdziwej i szczęśliwej miłości w swoim życiu, powinnaś zaopatrzyć się w biżuterię srebrną ze szmaragdem . Kamień szmaragdu w szczególny sposób cementuje miłość, jedność, przyjaźń oraz wierność. Wzmacnia również intuicję, zdolność komunikacji międzyludzkiej oraz prawdomówność. Przynosi ukojenie osobom poszukującym prawdy. Chroni przed negatywnymi myślami. Pomaga również lepiej rozeznać to co do tej pory było ukryte przed świadomością. Wzmacnia pamięć oraz wspiera efektywniejsze wykorzystanie zdolności umysłowych poprzez lepszą koncentrację na celu i działaniu. Najlepsze działanie ma szmaragd w kombinacji ze srebrem lub miedzią, dlatego zaleca się raczej noszenie np. srebrnej biżuterii ze szmaragdem niż sam kamień. Najsilniejsze działanie kamienia szmaragdu można zaobserwować na wiosnę.
Występowanie szmaragdu
Kolumbia jest największym producentem szmaragdu na świecie (50-95% światowej produkcji). Kopalnia Muzo, która znajduje się ok. 100km od Bogoty (stolicy kraju) należy do kopalń gdzie wydobywa się najpiękniejsze szmaragdy. Do pozostałych producentów tego kamienia szlachetnego możemy zaliczyć: Brazylię, Zambię, Zimbabwe, Tanzanię, Mozambik, Nigerię, Namibię, Madagaskar, Etiopię, Somalię, RPA, Egipt, Afganistan, Pakistan, Indie, Kambodżę, Chiny, Kazachstan, Rosję, Australię, Kanadę, USA, Austrię, Bułgarię, Francję, Niemcy, Włochy, Norwegię, Hiszpanię i Szwajcarię.
To może Ciebie zainteresować