Opal - niezwykły kamień szlachetny

Opal jest przepięknym kamieniem naturalnym mieniącym się wszystkimi kolorami tęczy. Kolor opalu jest wręcz zniewalający. Efekt mienienia, który daje opal, jest jednym z najpiękniejszych efektów stworzonych przez naturę. To od niego właśnie pochodzi nazwa opalescencja, czyli “gra kolorów” mieniących się na powierzchni tego kamienia szlachetnego. Ze względu na brak lub występowanie efektu opalescencji opale dzieli się na zwykłe i szlachetne. Właśnie przeważnie opale szlachetne znajdują zastosowanie w jubilerstwie zdobiąc cudowną biżuterię damską.

Opal kamień naturalny

Opal jest kamieniem osób urodzonych w październiku oraz kamieniem szlachetnym wręczanym z okazji 14. rocznicy ślubu. Charakterystyczne jasne kolory opalu są spowodowane mieszanką wilgoci i krzemionki uwięzionej w tym kamieniu naturalnym. Wszystkie opale, także te osadzane w damskiej biżuterii, zawierają w sobie wyjątkowo dużo wody. Zwykle stanowi ona od 3 do 20% ich składu. Z tego powodu opale zaliczane są do miękkich kamieni szlachetnych o wskaźniku twardości między 5.5 a 6.5 w skali 10 stopniowej (dla porównania diament ma wskaźnik 10 a szafir 9). Opal jest również oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii.

Jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla bliskiej Tobie osoby to biżuteria z opalem jest strzałem w dziesiątkę. To może być cudowny pierścionek z opalem dla ukochanej na Walentynki, albo naszyjnik z opalem dla mamy z okazji Dnia Matki bądź też urocza bransoletka z opalami. dla żony czy też kolczyki z opalami dla przyjaciółki. Wszystko to znajdziecie w naszym sklepie internetowym z biżuterią! ❤️

Kilka słów o historii opalu

Przez wieki opalom przypisywano zarówno dobre jak i złe moce. Dla starożytnych Greków były tak samo cenne jak diamenty. Rzymianie lubowali się w stosowaniu ich w swojej biżuterii. Tymczasem w Rosji przez wieki były utożsamiane z “oczami diabła”.😉 Kiedy Europejczycy po raz pierwszy dotarli do Ameryki, zobaczyli władców azteckich, noszących te kamienie naturalne jako amulety czy biżuterię. Przywieźli więc je do Europy jako jedną z cennych zdobyczy z nowo odkrytych terenów. Od tego czasu uważa się, że opale to kamienie przynoszące radość i szczęście.

Opal australijski, a opal etiopski

Najlepsze opale nadające się do zastosowania w biżuterii są wydobywane w Australii. Różne źródła mówią o tym, że aż 97% opali jubilerskich wydobywa się w Australii. Nic dziwnego, że opal jest oficjalnie kamieniem szlachetnym Australii. W ostatniej dekadzie bardzo na znaczeniu zyskały opale etiopskie. W 2008 r. odkryto tam nowe złoża opalu, który z czasem zyskał taką samą popularność jak opale australijskie. Stosuje się je przede wszystkim w kolczykach i wisiorkach, bo ich wilgotność jest jeszcze większa od tych australijskich i przez to są jeszcze delikatniejsze od opali australijskich.

Chociaż opal opalizujący jest najbardziej popularny, występują też inne rodzaje opalu, mniej znane, szeroko jednak stosowane w jubilerstwie. Do takich opali należą opale mleczne, których kolorem dominującym jest biały, czy opale czarne. Największym odkryciem ostatnich lat jest opal różowy, wydobywany w Peru. Różowy opal z Peru jest wprost przepiękny, a oszlifowany zapiera wprost dech w piersiach. Kilka takich okazów znajdziecie w naszym sklepie internetowym z biżuterią w postaci wisiorków czy też kolczyków.

Najdroższy opal

Najdroższym opalem stosowanym do wyrobu biżuterii jest czarny opal australijski. Jest on wydobywany w Lightning Ridge w Australii. Stamtąd pochodzi również jeden z najcenniejszych wydobytych okazów czarnego opalu - Aurora Australis. Odkryty w 1938 roku mieni się kolorami zorzy polarnej (stąd nazwa) i waży 180 karatów. Obecnie jego wartość jest szacowana na ok 1 mln USD.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresowaćpixel