Wszystko co chcesz wiedzieć o rubinie tylko boisz się zapytać

rubiny - kamienie naturalne

Pierścionki, łańcuszki z zawieszkami, kolczyki czy w końcu bransoletki z rubinem są marzeniem chyba każdej kobiety. Ten król klejnotów przez wieki rozpalał namiętności u niejednej przedstawicielki płci pięknej. Stanowił przedmiot pożądania, ale również był magicznym znakiem miłości i oddania. Rubin stał się - wraz z diamentem i szafirem - głównym kamieniem, który zdobi pierścionki zaręczynowe. Jego bijąca czerwień sprawia, że serce ukochanej bije mocniej. Nie sposób wówczas powiedzieć nie. Nie sposób się oprzeć temu magicznemu pięknu bijącemu z głębi tego cudownego klejnotu. Dlatego biżuteria z tym kamieniem szlachetnym jest tak popularna na świecie. Oto historia rubinu, kamienia miłości, który od lat zachwyca, a wręcz zniewala swym pięknem.

rubin - znacznie, czyli czerwony król klejnotów

Rubin jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych czy wręcz kultowych kamieni szlachetnych. Jego nazwa sama w sobie stała się synonimem barwy, w której ten klejnot występuje. Piękny rubinowy kolor od wieków jest symbolem miłości i pasji.

Nazwa rubin pochodzi od łacińskiego słowa ruber, co oznacza czerwony . W sanskrycie rubin jest znany jako ratnaraj, co oznacza król klejnotów, lub ratnanayaka, co znów oznacza przywódca wszystkich kamieni szlachetnych. Historycznie klejnot ten miał więc wiele różnych nazw na całym świecie, co podkreśla jego popularność i wagę w wielu różnych cywilizacjach.

rubin – kamień naturalny

Rubin jest czerwoną odmianą minerału korundu, do którego należy również szafir. Korund w najczystszej postaci jest bezbarwny, zaś kultowy kolor rubinu pochodzi ze śladów chromu w kamieniu. Klejnot potrzebuje naprawdę niewielkiej ilości chromu, aby uzyskać swój piękny bogaty czerwony kolor. Korund jest tlenkiem glinu, a chrom zastępuje część aluminium w składzie chemicznym rubinu. Częstą właściwością kamieni z rodziny korundu jest występowanie asteryzmu. Jest to zjawisko polegające na pojawieniu się pasm świetlnych na kamieniu, które układają się w kształt podobny do gwiazdy. Jest to spowodowane obecnością w sieci minerału inkluzji, głównie rutylu.

Rubin występuje we wszystkich odcieniach czerwieni, od różowego, fioletowawego po brązowy, w zależności od zawartości chromu w jego składzie. Należy do czwórki najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, obok diamentu, szafiru i szmaragdu. Czysty rubin może być droższy niż diament o tej samej wielkości. Rubin jest również drugim po diamencie najtwardszym kamieniem występującym na świecie.

historia rubinu

Historia rubinu sięga ok. 2500 lat wstecz. Gdy tylko go odkryto oczarowywał wszystkich, którzy się nań natknęli. Wczesne kultury wierzyły, że rubin posiada moc życia, a starożytne pisma święte wspominają o nim w kontekście takich atrybutów jak piękno i mądrość.

Jak wspomnieliśmy pierwsze dowody na wydobycie rubinu sięgają 2500 lat temu i pochodzą ze Sri Lanki, która nadal jest jednym z najważniejszych miejsc wydobycia tego kamienia szlachetnego na świecie. W Birmie (obecnie Myanmar) pierwsze dowody na wykorzystanie rubinu pochodzą z ok. 600 roku n.e. Wówczas to lokalni wojownicy nosili rubin jako talizman. Najprawdopodobniej wierzyli, że te magiczne właściwości rubinu czynią ich niezwyciężonymi w bitwie. Według legendy, dawno, dawno temu (jak to w legendzie 😉) pewien birmański smok złożył trzy magiczne jaja. Z pierwszego jajka wyszedł Pyusawti, król Birmy, z drugiego wykluł się cesarz chiński, zaś trzecie jajko zapewniło wszystkie rubiny, które żyją w Birmie. To ważne, że legenda mówi o rubinach jako o żywych organizmach. Większość z nich chowa się nadal przed górnikami i czekają, aby zostać w końcu odkryte. Wiara w życie rubinów jest dosyć mocno zakorzeniona w lokalnej społeczności. Kiedyś nawet birmańscy górnicy byli pewni, że różowe szafiry, które wydobywali (przypomnijmy, że to też korund) były w rzeczywistości rubinami, które jeszcze nie dojrzały 😉.

Rubin był przez wielki wymieniany w wielu znaczących dokumentach historycznych na całym świecie, w różnych epokach historycznych jak i w różnych cywilizacjach. W Biblii na przykład występuje między innymi w Księdze Wyjścia, gdzie jest użyty do wykonania pektorału. Jednak ostatnie badania wykazały, że w dawnych czasach nazwa rubin była również mylnie używana w przypadku kilku innych czerwonych kamieni szlachetnych. W rzeczywistości dopiero na początku XIX wieku techniki identyfikacji kamieni naturalnych osiągnęły taki poziom, że rubin został uznany za odrębną, czerwoną odmianę korundu mineralnego. Wcześniej czerwony spinel czy granat często błędnie były również określane rubinem. Chyba najsłynniejszym takim właśnie rubinem jest kamień znajdujący się w brytyjskich klejnotach koronnych, zwany Rubinem Czarnego Księcia, który w rzeczywistości jest spinelem o wadze 170 karatów 😉.

Z powodu tej stosunkowo późnej kategoryzacji naukowej nadal istnieje wiele nazw handlowych, które w rzeczywistości nie są rubinami chociaż tak się nazywają. Przykładowo rubin australijski może się okazać granatem, zaś rubin syberyjski - rubellitem, czyli cudowną czerwoną odmianą… turmalinu 😉.

Wraz z powstaniem i rozwojem świata zachodniego rubin zyskiwał tylko na znaczeniu by w końcu stać się jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni naturalnych na świecie, zarówno przez członków rodzin królewskich jak i wyższych klas. Wielu średniowiecznych Europejczyków nosiło rubiny, aby zagwarantować sobie zdrowie, bogactwo, mądrość i powodzenie w miłości. Rubin był i jest jednym z najpopularniejszych klejnotów i został osadzony w wielu słynnych historycznych biżuteriach. Niektóre z najbardziej znanych rubinów to Graff Ruby (8,62 ct), Sunrise Ruby (25,59 ct) i Carmen Lúcia Ruby (23,1 ct). Wszystkie trzy zostały osadzone w pierścionkach i pochodzą z Birmy. Historycznie rubiny wydobywano w trzech krajach: Birmie, Tajlandii oraz Sri Lance. Do tej pory rubiny pochodzące z tych krajów są bardzo cenione jednak z czasem odkryto nowe złoża na kontynencie afrykańskim, w krajach takich jak Mozambik, Tanzania czy Madagaskar. Inne ważne źródła rubinu to Tajlandia, Mozambik, Kenia, Kambodża, Afganistan i Indie.

rubin – właściwości

Kamienie szlachetne, od ich pierwszego odkrycia zdobywają serca wielbicielek, kolekcjonerek i kolekcjonerów, zafascynowanych nimi mineralogów, a wręcz wyznawców. Wiele kamieni, przez wieki, stało się przedmiotem legend i mitów dotyczących ich mocy i właściwości leczniczych za nimi stojących. Magiczne właściwości rubinu nie jest tu wyjątkiem. I chociaż nie ma dowodów sugerujących, że którekolwiek z tych właściwości są prawdziwe, nadal interesujące jest odkrywanie ezoterycznej strony cudów Matki Natury. Warto zadać sobie pytanie: jeśli naprawdę w coś wierzysz, czy to znaczy, że to prawda? Naukowo odpowiedź brzmi nie. Ale co na bardziej osobistym, duchowym poziomie? Jeśli naprawdę wierzysz, że przedmiot w twoim domu ma na ciebie pozytywny wpływ, czy bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz ten efekt? To naprawdę bardzo interesująca koncepcja, która zasługuje na dalsze badania. Po raz kolejny musimy jednak zaznaczyć, że żadne badania nie wykazały żadnych efektów terapeutycznych, ani właściwości kamieni szlachetnych, a poniższy opis służy wyłącznie do celów informacyjnych 😉.

Dzięki tak bogatej historii rubin, co zrozumiałe, jest otoczony dużą ilością folkloru i legend. W starożytnym świecie ludzie wierzyli, że rubiny mogą pomóc im przewidzieć przyszłość i od tego czasu noszono je jako talizmany w celu ochrony przed chorobą lub nieszczęściem. Mówiono również, że osoba nosząca rubin cieszy się miłością, przyjaźnią, energią, odwagą i pokojem. Przez wiele stuleci uważano, że rubin usuwa smutek, zapobiega koszmarom i chroni przed wieloma chorobami. W związku z tym, że kolor rubinu podobny jest do koloru krwi kiedyś nawet uważano, że pomaga powstrzymać krwawienie i leczy choroby zapalne.

Dzisiaj rubin jest uznawany jako kamień urodzinowy lipca oraz klejnot na 15. i 40. rocznicę ślubu. W związku z tym jest szczególnie polecany osobom urodzonym w lipcu, jak i tym spod znaku Barana. Nie oznacza to oczywiście, że inne osoby nie powinny go nosić. Wręcz przeciwnie 😉! Rubin określany jest kamieniem obfitości i dynamizmu. Biżuteria srebrna z naturalnym rubinem ma podobno pomagać pozbywać się własnych ograniczeń, dodawać odwagi i siły aby żyć pełnią życia. Wspomaga odnalezienie właściwej drogi życiowej, kierując naszą uwagę na to, w czym jesteśmy najlepsi. Dodaje wigoru i entuzjazmu naszym działaniom. Pomaga przywrócić balans i harmonię w wielu sferach życia. Rubin to również kamień miłości ❤️. Potęguje namiętność, pasję i stałość uczuć w związku. Często daje się go w prezencie osobie, której chcemy pokazać jak silną czujemy z nią więź. Jak wspomnieliśmy stanowi jeden z trzech głównych kamieni szlachetnych zdobiących pierścionki zaręczynowe. Za swój niepowtarzalny głęboki czerwony kolor rubin zyskał przydomek klejnotu miłości.

Trochę mineralogii - czyli rubin jako kamień

Rubin jest twardym i trwałym kamieniem szlachetnym. Odznacza się twardością 9 w skali Mohsa. Po osadzeniu w metalu szlachetnym powinien świecić przez tysiące lat. Oprócz biżuterii rubiny są również szeroko stosowane w technologii laserowej. Rubiny w krajach, w których zostały odkryte, zwykle są wycinane tak aby osiągnąć jak największą wagę tracąc przy tym na jakości. Oznacza to, że w trakcie obróbki jubilerskiej kamienie te są jeszcze docinane (pomniejszane) aby wydobyć z nich piękno i stworzyć zadowalający wygląd, gdy osadzi się je w biżuterii. Rubiny występują zwykle w mniejszych masach karatowych. Znalezienie kamieni powyżej 5 karat jest niezwykłe, znalezienie rubinów powyżej 10 karatów jest bardzo rzadkie.

Inkluzje w rubinach nazywane są jedwabiami, a jeśli są wystarczająco obfite i precyzyjnie ułożone, może to prowadzić do cudownego asteryzmu (o czym była mowa wyżej). Przy prawidłowym cięciu często można uzyskać niesamowite gwiezdne rubiny. Inkluzje są zwykle mile widziane w rubinie, ponieważ nie tylko pokazują, że klejnot jest dziełem Matki Natury, a nie syntetycznym kamieniem, ale także sprawiają, że każdy kamień jest wyjątkowy i nadają mu własny charakter i urok.

kolor rubinu

Większość rubinów ma odcienie od fioletowo-czerwonych do brązowo-czerwonych. Jednak ogólny kolor klejnotu jest już wskazówką pierwotnego pochodzenia geograficznego kamienia. Birmańskie rubiny mają zazwyczaj fioletowo-czerwoną barwę, podczas gdy te tajskie mają brązowo-czerwony kolor. Rubin posiada własność pleochroizmu. Jest to zjawisko zmiany barwy kamienia w zależności od polaryzacji przechodzącego przezeń światła. Zatem kolor rubinu zmienia się, gdy patrzysz na kamień w różnych kierunkach.

Jeśli chodzi o kolory rubinów, to trzeba sobie zdawać sprawę, że rubin dość płynnie przechodzi w wspomniany już różowy szafir (to ten niedojrzały rubin z birmańskich wierzeń), gdy osiąga punkt, w którym uważa się go za bardziej różowy niż czerwony. Dokładny odcień, w jakim występuje ten podział, był przedmiotem wściekłej debaty przez wiele lat! Jak widać pytanie jak rozpoznać rubin? jest nadal aktualne nawet wśród naukowców. 😉

Jedne z najlepszych rubinów pochodzą z Birmy, gdzie ich kolor jest podobny do koloru krwi gołębi. Na pierwszy rzut oka nie jest to szczególnie przyjemne porównanie, ale termin tak naprawdę odnosi się do intensywnego czerwonego koloru pierścienia otaczającego źrenicę oka gołębia. Wyrażenie czerwona krew gołębia pochodzi z Birmy i wielu lokalnych handlarzy klejnotów twierdzi, że powinno się go używać tylko w odniesieniu do bardzo dobrych birmańskich rubinów. Nie zdziwcie się więc gdy na aukcji pojawi się jakiś znany rubin i w swym opisie koloru będzie miał: „pigeon blood red”. Czerwony kolor rubinu stał się sam w sobie oddzielną kategorią koloru, dlatego bardzo często mówi się o kolorze rubinowym.

rubin – cena

Rubiny osiągają najwyższe ceny za karat wśród kolorowych kamieni szlachetnych . To czyni rubin jednym z najdroższych klejnotów szlachetnych na rynku. Duże, naturalne rubiny o dobrym kolorze i przejrzystości są tak cenne, że często wymagają wyższej ceny za karat niż nawet najbardziej bezbłędne diamenty! Na przykład w 1988 r. Sotheby sprzedał na aukcji 15,97 karatowy rubin za ponad 3,6 miliona dolarów. Istnieje wiele innych przykładów sprzedaży rubinów za równie imponujące ceny.

Zatem ile kosztuje prawdziwy rubin . Od czego uzależniona jest cena rubinu? Wyceniając rubin, stosuje się inne właściwości niż w przypadku diamentów. W przypadku diamentów, jak dobrze szlifowany jest klejnot, ma duży wpływ na to, jak dobrze jego blask, rozproszenie i połysk zostaną odblokowane. Jakość cięcia odgrywa najważniejszą rolę w ocenie zarówno piękna, jak i wartości diamentu. W przypadku kolorowych kamieni szlachetnych najbardziej interesuje nas żywość koloru klejnotu. Ponieważ czerwień rubinu jest kolorem podstawowym dla tego kamienia naturalnego, czystość jego koloru odgrywa kluczową rolę. Chociaż drugorzędne odcienie np. tajlandzkiego rubinu mogą być przydatne do zidentyfikowania pochodzenia klejnotu i czasami mogą być bardzo atrakcyjne, ogólnie mówiąc im czystsza czerwień, tym bardziej wartościowy jest rubin.

jak czyścić biżuterię z rubinem?

Rubin to piękny kamień szlachetny, ale jak o niego dbać i jak go czyścić? Najprostszym sposobem jest użycie ciepłej wody z mydłem i miękkiej ściereczki. Jest to całkowicie bezpieczny sposób, aby wyczyścić ten kamień, ponieważ jest to jeden z najtwardszych kamieni szlachetnych. W rzeczywistości tylko diament jest twardszy. Jeśli nie masz absolutnej pewności, że Twój rubin jest w 100% naturalny, zalecamy trzymanie się z dala od myjek parowych i ultradźwiękowych. Nawet jeśli Twój rubin jest w 100% naturalny, naprawdę nie ma powodu, aby wychodzić poza wodę z mydłem.

Jak dbać o biżuterię z rubinem?

Podobnie jak w przypadku wszelkiej biżuterii, przechowuj każdy element w osobnym pudełku na biżuterię, a najlepiej w etui, jeśli możesz lub w pudełku, które zapobiega ocieraniu się lub drapaniu przedmiotów. Z naukowego punktu widzenia tylko szafir i diament byłyby na tyle twarde, by zarysować rubin, ale zawsze najlepiej jest trzymać je oddzielnie. Pamiętaj, że rubin może porysować inne twoje kamienie szlachetne! Jak zawsze zdejmuj biżuterię przed ćwiczeniami, pracami domowymi lub stosowaniem jakichkolwiek agresywnych środków chemicznych, takich jak np. wybielacz. Gdy nie są używane, upewnij się, że Twoje rubiny są trzymane z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Ale nie martw się o noszenie biżuterii w słoneczne dni, jest to tylko środek ostrożności podczas przechowywania. 😉

rubin syntetyczny

Chociaż nie jesteśmy fanami kamieni syntetycznych, a już szczególnie szkła osadzanego w biżuterii, które są tanią imitacją kamieni naturalnych to na koniec trzeba powiedzieć kilka zdań o rubinie syntetycznym. Proces wytwarzania rubinu syntetycznego polega na replikacji warunków, które występują w naturze podczas powstawania naturalnego rubinu. Jest to zwykle realizowane w laboratoriach przy użyciu technik takich jak metoda ciśnieniowa czy metoda hydrotermalna. Rubiny syntetyczne są szeroko stosowane w przemyśle elektronicznym, optycznym i naukowym. Są wykorzystywane do produkcji laserów, diod elektroluminescencyjnych (LED). Rubiny syntetyczne są często tańsze od naturalnych rubinów, ale ich wartość zależy od czystości, koloru, wielkości i jakości. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli rubin syntetyczny jest starannie wytworzony i posiada wysoką jakość, może być trudno odróżnić go od naturalnego rubinu bez specjalistycznego badania laboratoryjnego.

pixel