Akwamaryn - kamień urodzonych w marcu

Biżuteria z akwamarynem - kamieniem marca

Akwamaryn jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych kamieni szlachetnych na świecie. Pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy kolczyki z tym klejnotem podkreślają wdzięki wielu kobiet. Jest on niezbędnym dodatkiem do każdej wręcz kolekcji biżuterii srebrnej czy złotej. Pasuje tak samo do strojów wieczorowych jak i casualowych. Niezależnie od tego, którą odmianę tego kamienia naturalnego posiadasz lub której szukasz, osadzony w Twojej biżuterii sprawi Tobie radość oraz na pewno zwróci uwagę otoczenia. Stanie się to z pewnością za sprawą koloru akwamarynu. Jest on po prostu kamieniem szlachetnym o niezrównanej wprost jasności i delikatnym tonie, który emanuje życiem, energią i blaskiem.

AKWAMARYN - KOLOR WODY MORSKIEJ

Akwamaryn jest kamieniem szlachetnym należącym do grupy beryli, tej samej do której należą szmaragd czy morganit. Nazwa akwamaryn pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów: aqua, czyli wody oraz marina, czyli morza. W wolnym tłumaczeniu możemy więc nazwać akwamaryn wodą morską. Trzeba przyznać, że tak przetłumaczona nazwa oddaje dosłownie nie tylko właściwości akwamarynu, ale również kolory w jakich kamień ten występuje; od jasnoniebieskiego przez morski, zielononiebieski do ciemnego niebieskiego. Akwamaryn najczęściej jednak występuje w kolorze przejrzystym jasnoniebieskim. Charakterystyczny jasnoniebieski kolor akwamarynu powstaje dzięki obecności żelaza. Jest to cecha charakterystyczna wszystkich członków rodziny beryli. Kamienie te uzyskują swoje kolory z powodu obecności innych związków metalicznych. Bez nich beryle pozostają bezbarwne. Przykładowo morganit jest zabarwiony manganem, a jego starsza i bardziej skomplikowana siostra, szmaragd, przybiera swój kolor dzięki obecności chromu, żelaza i wanadu. Akwamaryn jest też bardzo często nazywany klejnotem morza co pewnie związane jest z jego cudowną klarownością oraz różnego rodzaju mitami i legendami narosłymi wokół tego minerału.

Większość akwamarynów dostępnych na rynku to kamienie poddane obróbce (w wysokiej temperaturze) w celu wzmocnienia koloru akwamarynu. Dlatego kamień ten należy szczególnie chronić przed przegrzaniem, gdyż może wówczas stracić swój kolor i blask. Akwamaryn należy czyścić umieszczając go na kilka minut w letniej wodzie.

ZASTOSOWANIE AKWAMARYNU

Akwamaryn od zawsze był wykorzystywany jako amulet, element dekoracyjny oraz kamień osadzony w biżuterii. Największy znaleziony do tej pory akwamaryn ważył aż 110 kg! Został znaleziony w Brazylii w 1910 roku i kiedy pocięto go na mniejsze fasetowane kamienie do wykorzystania w biżuterii, ważył łącznie ponad 100 000 karatów. Przykładem akwamarynu wykorzystanego do celów dekoracyjnych jest największy na świecie fasetowany akwamaryn znany jako „Dom Pedro”. Ma on kształt obelisku, poprzecinanego skośnie, co nadaje mu wprost nieziemski wygląd. Waży aż 10 363 karaty i można go oglądać w Smithsonian National Museum of Natural History w Waszyngtonie. Z praktycznych zastosowań, dawniej szkła okularów były wykonywane z akwamarynu, ze względu na łagodzący wpływ tego kamienia dla oczu.

KOLORY AKWAMARYNU W BIŻUTERII

Akwamaryn właściwie od zawsze miał zastosowanie jako ozdoba czy dodatek do stroju zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pierwsze wzmianki dotyczące stosowania akwamarynu jako biżuterii pochodzą już z ok 500 roku p.n.e. Warto jednak zwrócić uwagę, że kamień ten ma specyficzną wręcz urodę związaną z faktem, że jego kolor oddaje wręcz naturalnie kolor morza i oceanów. Stąd różne odcienie akwamarynu są mniej lub bardziej pożądane jako klejnoty wypełniające kolekcje biżuterii. Ciemniejsze odcienie wydają się być bardziej mętne, podczas gdy czystsze kamienie są często bardzo jasne. Niektóre z nich wydają się wręcz być przezroczyste. Chociaż najbardziej znany jest ze wspaniałego, chłodnego niebieskiego koloru, akwamaryn jest czasem spotykany z delikatnymi zielonkawymi odcieniami. Jednak ogólna zasada jest taka, że im bardziej niebieski jest kamień, tym bardziej jest pożądany. Niektóre akwamaryny wydają się prawie bezbarwne w normalnym świetle dziennym, a mimo to mają piękny odcień w świetle świecy lub żarówki, do tego stopnia, że czasami kamień ten jest nazywany wieczornym kamieniem szlachetnym . Jedna z najbardziej poszukiwanych odmian akwamarynu pochodzi z brazylijskiego regionu Espirito Santo. Akwamaryn z tego regionu ma wyjątkowy i intensywny blask, który odbija się od wewnętrznych ścianek tak, że biżuteria z akwamarynem emanuje fascynującym blaskiem, który tańczy w całym kamieniu. Akwamaryn jest prawdziwym ulubieńcem wielu kolekcjonerów klejnotów. W świecie, który staje się coraz bardziej zanieczyszczony, akwamaryn oferuje nam powiew świeżego powietrza oraz wspomnienie o czystości i pięknie nieskażonej przyrody. Większość kamieni akwamarynowych jest fasetowanych. Niektóre z nich są szlifowane szlifem kaboszonowym (zwany również szlifem gładkim), ale wówczas mogą czasami wykazywać efekt kociego oka.

AKWAMARYN - KAMIEŃ NATURALNY OSÓB URODZONYCH W MARCU

Akwamaryn jest kamieniem naturalnym ludzi urodzonych w marcu. W niektórych kulturach uważany jest za kamień osób urodzonych również w październiku. No cóż, jak to się mówi? Co kraj to obyczaj. My zostaniemy jednak przy marcu. 😉 Akwamaryn sprzyja również osobom urodzonym pod znakiem: Byka, Panny, Ryb oraz Wodnika. Dlatego nawet delikatny naszyjnik z akwamarynem jest traktowany przez te osoby jako swoisty talizman. Ze względu na swoją przejrzystość i związek z morzem akwamaryn od dawna kojarzy się z relaksacją oraz z działaniem kojącym i ochronnym. Uważa się, że kamień utrzymuje nas w kontakcie z wodą, źródłem wszelkiego życia na naszej planecie. Mówi się, że oprócz odwagi, wierności i przyjaźni chroni przed negatywnymi wpływami plotek, a także zwiększa mądrość i szczęście. Jest również związany ze znakiem zodiaku Skorpiona i planety Neptun.

MISTYCZNE WŁAŚCIWOŚCI AKWAMARYNU

Przed wiekami akwamaryn był uważany za skarb syren, prawdopodobnie z uwagi właśnie na jego morski kolor przywołujący skojarzenia bezkresnych wód i nieba rozciągającego się ponad nimi. Był bardzo często noszony przez żeglarzy jako talizman, który miał chronić podróżników przed rozbiciem się statku jak i przed chorobą morską. Historyk i pisarz rzymski Gaius Plinius Secundus zwany Starszym (23 - 79) pisał o tym niebieskim kamieniu tak:

"Ten cudowny akwamaryn wydaje się pochodzić ze skarbca jakieś Syreny, ukrytego w głębinach morskich. Ma on wdzięk i czar, któremu nie można się oprzeć."

Istnieje wiele legend i przesądów dotyczących akwamarynu. Większość z nich ma oczywiście jakiś związek z wodą. Jeden z takich przesądów mówi o tym, że właściwości mistyczne akwamarynu są magicznie wzmacniane po zanurzeniu w wodzie. Kiedy widzimy, że moc naszego klejnotu ulega osłabieniu, należy go włożyć do wody podczas pełni księżyca. 😉 Innym przesądem było wyrzucanie przez żeglarzy wisiorków z tym kamieniem poza burtę w trakcie sztormu. W ten sposób rzekomo bogowie wód uspakajali się i pozwalali przepłynąć dalej. Grecy i Rzymianie wręcz uznawali akwamaryn za klejnot marynarza, zaś Rzymianie nawet wierzyli, że może on wyleczyć dolegliwości żołądka, wątroby i gardła.

Akwamaryn nazywany jest również kamieniem odwagi, choć nie wiemy czy ma to jakiś związek z marynarzami i morzem. 😉 Rzekomo dodaje odwagi ludziom nieśmiałym i zwiększa asertywność. Kiedyś żołnierze idący na wojnę zakładali wisiorki lub sygnety z tym kamieniem wierząc, że daje on im moc bycia niezwyciężonym w walce. Akwamaryn również sprzyja poprawie relacji międzyludzkich. Ta wiara we wzmacnianie relacji między ludźmi spowodowała, że jest bardzo często dawany jako prezent na 19 rocznicę ślubu. Trzeba przyznać, że srebrny wisiorek albo bransoletka z akwamarynem to uroczy prezent na taką rocznicę. ❤️ Wiele osób wierzy, że akwamaryn oczyszcza i otwiera noszącą go osobę na wymiar metafizyczny, zwłaszcza gdy jest noszony na szyi w postaci wisiorka lub naszyjnika. Osobom szczególnie podatnym na wibracje energetyczne innych ludzi, zaleca się noszenie biżuterii z akwamarynem i topazem. Taka kombinacja osłabi wpływ energii i myśli innych osób. Akwamaryn wspomaga również medytację, przynosząc pokój, ukojenie oraz inspirację i miłość. ❤️

WYSTĘPOWANIE AKWAMARYNU

Akwamaryn jest najczęściej znajdowany i wydobywany w Brazylii i krajach leżących wzdłuż pasma geologicznego Mozambiku w Afryce, choć też istnieją inne źródła wydobycia tego niebieskiego kamienia. Akwamaryn wydobywa się również w takich krajach jak: USA, Australia, Kenia, RPA, Madagaskar, Zimbabwe, Sri Lanka, Indie, Birma, Pakistan, Afganistan, Chiny, Rosja, Irlandia, Norwegia oraz Polska (Karkonosze).

pixel