Przekłuwanie uszu Poradnik
W tym poradniku dowiesz się jak bezpiecznie przekłuć uszy. Kiedy nie powinno się przekłuwać uszu? Jakie są metody i jaki jest koszt przekłucia uszu. Na końcu artykułu dowiesz się jak należy dbać o przekłute uszy po zabiegu.
Przekłuwanie uszu w przypadku kobiet to już nie trend, a wręcz tradycja. Kolczyki nie tylko zdobią i dodają wdzięku, ale mogą wręcz zastępować makijaż, zwłaszcza w dobie tak modnych ostatnio makijaży permanentnych, które wyręczają kobiety w codziennych zabiegach upiększających. Piercing dotyczy w coraz większym stopniu nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, dla których kolejne kultury otwierają się na przekłuwanie uszu i noszenie kolczyków. Widok mężczyzn z przekłutym uchem i kolczykiem nie budzi już zdziwienia jak kiedyś, i powoli staje się również częścią naszej kultury.
Przeciwwskazania do przekłucia uszu
Nierzadko uszy przekłuwa się zupełnie maleńkim dzieciom. Wobec tego nasuwa się pytanie: kiedy najwcześniej można przekłuwać uszy i czy są jakieś przeciwwskazania, żeby tego nie robić?
Generalnie, uszy przekuć może każdy i zabieg ten należy do bezpiecznych. Jeśli z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, to przekłuć uszy możemy nawet już kilkumiesięcznemu dziecku. Natomiast generalnie powinnaś zasięgnąć opinii lekarza przed podjęciem decyzji o przekłuciu uszu w szczególności, jeśli:
- na stałe bierzesz leki rozrzedzające krew;
- masz problemy z krążeniem;
- cierpisz na chorobę autoimmunologiczną;
- masz osłabioną odporność po przebytej chorobie lub antybiotykach;
- posiadasz w rodzinie historię występowania nadmiernej ilości blizn z powstającymi wokół nich zmianami.
Poza tymi sytuacjami przekłuwanie uszu należy do bardzo bezpiecznych zabiegów.
Metody przekłucia uszu
Najczęściej uszy przebija się za pomocą pistoletu do przekłuwania uszu. Specjalny pistolet z wbitym kolczykiem leczniczym z dużą siłą przekłuwa dolną, miękką część płatka ucha, jednocześnie wkładając kolczyk do dziurki w uchu. Zabieg trwa chwilę. Odczuwalne jest bolesne ukłucie, które można znieczulić przyłożeniem lodu do uszu. Oczywiście można również skorzystać ze znieczulenia miejscowego: zastrzyku lub kremu znieczulającego. Po zabiegu, do czasu zagojenia się rany, należy chodzić w kolczyku leczniczym. Ta metoda nie jest polecana do innych twardszych części ucha, posiadających chrząstkę.
Druga popularna metoda to nakłucie części ucha igłą. Jest ona bardziej popularna w salonach zajmujących się profesjonalnie piercingiem niż w salonach kosmetycznych, gdzie używa się głównie pistoletów. Uważana jest za bardziej bolesną, ale można dzięki niej bezpiecznie nakłuć również twarde części ucha posiadające chrząstki. Po zabiegu również nosi się kolczyk leczniczy, aż do zagojenia dziurek w uchu.
Ile kosztuje przekłucie uszu?
Przekłucie uszu kosztuje od 70 do 200 złotych w większych miejscowościach. Do tańszych należy przekłucie za pomocą pistoletu.
Jak dbać o uszy po zabiegu przekłucia?
W celu zapobieżenia rozwinięcia infekcji po przekłuciu uszu, należy przestrzegać kilka zasad pielęgnacji:
- Regularnie przemywaj dziurki i miejsce przekłucia uszu. Przemywaj je dwa razy dziennie wodą, wodą z łagodnym mydłem lub płatkami z alkoholem.
- Nie zdejmij kolczyków leczniczych zbyt wcześnie, przed zagojeniem się ucha. Noś kolczyki lecznicze w uchu przez co najmniej sześć tygodni po przekłuciu uszu. W przypadku twardszych części ucha, które goją się znacznie dłużej - noś kolczyki lecznicze co najmniej 3-4 miesiące. Nawet po tym czasie zdejmij kolczyki tylko na krótki czas, gdyż dziurki mogą się nadal zrosnąć szybko w przypadku nienoszenia kolczyków.
- Noś tylko bezpieczne kolczyki.Nawet po zagojeniu dziurek w uszach powinnaś zawsze wybierać kolczyki wykonane z hipoalergicznych materiałów, niepowodujących alergii. Należą do nich z pewnością 14 karatowe złote kolczyki, medyczna stal, tytan, oraz srebrne kolczyki rodowane, nie zawierające niklu.
To może Ciebie zainteresować