Rocznice ślubu - nazwy i ich znaczenie

para zakochanych misiów obchodzi swoją rocznicę ślubu

Rocznica ślubu jak sama nazwa wskazuje oznacza rocznicę daty ślubu. Dla niektórych z tych rocznic istnieją oddzielne nazwy. Przykładowo pierwszą rocznicę ślubu nazywamy papierową zaś piątą rocznicę ślubu - drewnianą. W tym artykule dowiesz się jak poszczególne rocznice ślubu się nazywają i co oznaczają te nazwy.

Pierwsze wzmianki o świętowaniu rocznic ślubu pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w ich dwudziestą piątą rocznicę ślubu, zaś złotym - w pięćdziesiątą. Jak widać nazwy tych rocznic ślubu wzięły się od rodzaju prezentu ofiarowanego żonie. Nie inaczej jest dziś, gdyż nazwy pozostałych rocznic zawierają wskazówki dotyczące odpowiednich prezentów, które małżonkowie mogą sobie nawzajem ofiarować. Jeśli zaś wydawane jest przyjęcie z okazji rocznicy ślubu to jest to wskazówka dla gości jaki rodzaj prezentu jest odpowiedni do danej rocznicy. Dodatkowo może to wpłynąć rodzaj dekoracji takiej imprezy. 😉

Z czasem rozpisano listę rocznic ślubu rok po roku - aż do piętnastej - a potem co pięć lat, aż do 80. Dodano również symbolikę starając się pokazać, że dana nazwa oznacza również jak silny jest związek pomiędzy mężem, a żoną bazując na ich historii. W 1937 roku Amerykańscy Jubilerzy podchwycili pomysł nazw rocznic ślubu i rozpisali listę w celu zwiększenia obrotów na rynku biżuterii. Od tego momentu każdy mąż już nie ma wymówki i wie jaką biżuterię i z jakim kamieniem ma podarować żonie na rocznicę ślubu 😂

Cudowne prezenty na rocznice ślubu - Sprawdź ofertę

1. rocznica ślubu

Pierwsza rocznica ślubu nazywa się papierową. Jak się pewnie domyślasz nazwa oznacza, że małżeństwo jeszcze nie ma zbyt dużej historii, a przez to może nie być trwałe. Jednak z punktu widzenia młodej pary jest to rocznica niezwykle ważna i wyczekiwana. Nazwa rocznicy oznacza z jednej strony delikatność związku (o czym wspomnieliśmy), ale z drugiej strony jego początek - na papierze można zapisać piękną rodzinną historię. Niektórzy sugerują, że nazwa pierwszej rocznicy ślubu jest również nawiązaniem do samego "papierowego" aktu małżeństwa - jako dokumentu rozpoczynającego wspólną drogę razem❤️ Prezent na pierwszą rocznicę ślubu jest przeważnie wykonany z papieru. To może być album, grafika, list. Jeśli chodzi o biżuterię to najczęściej jest wybierana biżuteria z perydotem jako że kamień ten ma oznaczać szczęście, a to na pewno przyda się młodej parze. Przeczytaj nasz artykuł dotyczący prezentu na pierwszą rocznicę ślubu aby dowiedzieć się więcej.

2. rocznica ślubu

Drugą rocznicę ślubu nazywamy bawełnianą. Kolejny rok coraz bardziej cementuje małżeństwo stąd trwalszy materiał został wybrany jako nazwa drugiej rocznicy. Kiedyś rzeczywiście prezenty na drugą rocznicę były zrobione z bawełny. W dzisiejszych czasach często wybierane są prezenty praktyczne, które mogą się przydać w domu jak np. porcelana.

3. rocznica ślubu

Trzecia rocznica ślubu nazywa się skórzaną. Po trzech latach małżeństwa można powiedzieć, że małżeństwo jest dość trwałe. Skóra jest trwalsza od bawełny. Większość prezentów na trzecią rocznicę ślubu ma w sobie coś skórzanego. To może być album z trzech lat oprawiony w piękną skórę, to może być portfel albo jakiś element skórzanej galanterii. Niektóre pary bardzo dosłownie traktują nazwę tej rocznicy ich ślubu i postanawiają zrobić sobie tatuaż na skórze, który ma symbolizować drugą połówkę.

4. rocznica ślubu

Nazwa czwartej rocznicy ślubu to kwiatowa. Czasem zwana jest też owocową. Jest to niewątpliwie odejście od nazywania kolejnych rocznic coraz trwalszym materiałem. Jednak symbolika czwartej rocznicy może oznaczać spokój i pojednanie. Cztery lata to okres, gdy młoda para musi się dotrzeć. To okres miłości, ale również nieporozumień i kłótni. Kwiat zaś to symbol zgody i miłości. To symbol, gdy mąż do żony mówi (albo żona do męża): "No przecież już cztery lata jesteśmy razem. Chyba się nie ma sensu kłócić." Kwiaty to też najlepszy prezent z okazji 4. rocznicy ślubu, a do kwiatów bardzo często jest wybierany jakiś element biżuterii z topazem. Błyszczący niebieski topaz osadzony w pierścionku lub bransoletce reprezentuje wieczny romans i przyjaźń. Cóż więcej potrzeba!

5. rocznica ślubu

Piątą rocznicę ślubu nazywamy drewnianą. Pięć lat minęło błyskawicznie! To już pół dekady, a całe życie przed Wami! Pora świętować, bo 5 lat to poważna rocznica, a to musi oznaczać specjalny prezent 😍 Nazwa rocznicy sugeruje prezent z elementami drewna jak np. szkatułka na biżuterię, ale w dzisiejszych czasach głównym prezentem dla żony na piątą rocznicę ślubu jest biżuteria z szafirami. Jak wiecie szafir jest jednym z trzech kamieni wybieranych na pierścionek zaręczynowy. Pięć lat to ten moment, aby odnowić zaręczyny, albo sprezentować ukochanej cudowny naszyjnik z szafirami. Jeśli chcesz przeczytać więcej o drewnianych godach, dlaczego się tak nazywają, jakie życzenia się składa w ich trakcie oraz jakie prezenty należy kupić to koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. 5. rocznica ślubu.

6. rocznica ślubu

Rocznica cukrowa lub żelazna, tak nazywa się szósta rocznica ślubu. Symbolika tej rocznicy ślubu jest dwojaka. Z jednej strony żelazo symbolizuje trwałość związku popartą sześcioma wspólnie spędzonymi latami. Z drugiej strony jeśli już sześć lat jesteście razem i... wytrzymaliście, to musiało to być sześć słodziutkich lat 😂 Dobrym pomysłem na celebrowanie tej rocznicy jest kolacja w restauracji znanej z dobrych deserów. Właściwie to nie zamawiajcie nic oprócz szampana i deserów 😍

7. rocznica ślubu

Siódma rocznica ślubu ma nazwę wełnianej. Czasem nazywa się ją też miedzianą. Miedź jest trwała i reprezentuje miłość i ochronę. Natomiast wełna symbolizuje ciepło i wygodę. Po siedmiu latach spędzonych razem czujecie więc, że Wasz związek jest z jednej strony trwały, a z drugiej strony czujecie się w nim bezpieczni (ciepło wełny). Dodatkowo siódemka to liczba pełna symboliki reprezentowanej przez religię, mitologię i przesądy.

8. rocznica ślubu

Ósma rocznica ślubu nazywa się spiżową (lub brązową) Spiż i brąz reprezentują siłę i piękno łączących ich metali. Trudno Wam pewnie uwierzyć, że to już osiem lat razem. Gdy pomyślicie o tym wszystkim, czego doświadczyliście jako para – o dobrych chwilach i wyzwaniach – poczujecie ogromną satysfakcję z tych 8 lat spędzonych razem. Często na tę rocznicę wybiera się jako prezent biżuterię z tanzanitem.

9. rocznica ślubu

Dziewiąta rocznica ślubu to rocznica blaszana lub gliniana. Nie zdziwi więc Cię, że tradycyjny prezent na dziewiątą rocznicę ślubu to ceramika. Ceramika reprezentuje prosty naturalny element (glinę), który z czasem został przekształcony w cudownie wykończone dzieło sztuki. Tak samo jest z dziewięcioletnim małżeństwem. Przez ten czas zostało uformowane w dzieło sztuki. ❤️

10. rocznica ślubu

Dziesiąta rocznica ślubu to rocznica cynowa lub aluminiowa. Cyna reprezentuje siłę i trwałość dziesięcioletniego małżeństwa, które przetrwało próbę czasu. Dlatego wyroby z cyny były kiedyś tradycyjnym prezentem na dziesiątą rocznicę ślubu. Były, bo chociaż istnieją wspaniałe prezenty wykonane z cyny, to warto postawić na coś jednocześnie pięknego co jest symbolem trwałości, a jednocześnie jest bardziej spektakularnym prezentem z okazji takiego jubileuszu. Dlatego od wielu lat biżuteria z diamentem jest głównym prezentem dla żony z okazji 10. rocznicy ślubu. Znane z niezrównanej trwałości diamenty symbolizują trwałą siłę miłości, a także są symbolem dziesięciu lat małżeństwa.

11. rocznica ślubu

Jedenasta rocznica ślubu nazywana jest stalową. Tradycyjne prezenty na jedenastą rocznicę ślubu są zrobione ze stali. Stal reprezentuje siłę i trwałość, co jest idealne dla pary, która jest razem od 11 lat. Idealną biżuterią na tę rocznicę wydaje się więc biżuteria ze stali chociaż nie każdej obdarowanej może ona przypaść do gustu. Czasem lepiej wybrać klasyczną biżuterię srebrną. 😉

12. rocznica ślubu

Dwunasta rocznica ślubu nazywana jest płócienną, jedwabną lub lnianą. Tradycyjnie na 12. rocznicę ślubu ofiaruje się prezenty z jedwabiu lub lnu. Jeśli chodzi o biżuterię to przeważa ta z perłami chociaż coraz częściej perły są wypierane przez biżuterię z opalem. Symbolika prezentów jest oczywista. Jedwab i len to mocne materiały, wykonane z ciasno utkanych nici; symbolizują, jak pary stają się silniejsze, splatając swoje życie z czasem coraz ściślej. Perły powoli i stopniowo formują się w coś pięknego i cennego. Służą one jako metafora rzadkiej i wartościowej natury miłości, którą dzielą pary – miłości, która, podobnie jak perła ostryg, wymaga wiele czasu i wysiłku, aby ją udoskonalić.

13. rocznica ślubu

Trzynasta rocznica ślubu nazywa się rocznicą koronkową. Tradycyjnie materiałem symbolizującym 13 rocznicę ślubu jest koronka. Reprezentuje misterne piękno i wymaga szczególnej troski, podobnie jak związek po 13 latach wspólnego życia. Najczęściej wybieraną biżuterią na 13. rocznicę ślubu jest biżuteria z cytrynem, gdyż jak promień słońca ten kamień naturalny rozjaśni każdy dzień waszego życia. 💛

14. rocznica ślubu

Czternasta rocznica ślubu nosi nazwę rocznicy kości słoniowej. Historycznie kość słoniowa była prezentem wybieranym na czternaste rocznice ślubu, ale współcześnie wypadła z łask ze względu na okrutny sposób jej zbierania, kłusownictwo z nią związane oraz koszt kości słoniowej. Zatem nie polecamy tego rodzaju prezentu. Tym bardziej, że kość słoniową zastąpił opal. Biżuteria z opalem będzie na pewno niezapomnianym prezentem dla żony z okazji rocznicy ślubu.

15. rocznica ślubu

Piętnasta rocznica ślubu nazywa się kryształową lub szklaną. Tradycyjnym prezentem na 15. rocznicę ślubu jest kryształ, trwały materiał, który symbolizuje lekkość, przejrzystość i trwałość Waszej miłości. Za nowoczesny prezent z okazji piętnastej rocznicy uważa się zegarek, który reprezentuje wiele godzin i minut spędzonych razem, a także nadchodzące wspólnie spędzone chwile.

20. rocznica ślubu

Dwudziestą rocznicę ślubu nazywamy porcelanową. Tradycyjnie, porcelana jest symbolicznym prezentem na 20-lecie małżeństwa. Prezent na 20. rocznicę ślubu ma symbolizować piękne życie, które wspólnie zbudowaliście.

25. rocznica ślubu

Dwudziesta piąta rocznica ślubu zwana jest srebrną. Jak wspomnieliśmy we wstępie nazwa dla 25. rocznicy wzięła się z tradycji czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w ich dwudziestą piątą rocznicę ślubu. Oczywiście srebrny wieniec jest nadal opcją na prezent dla żony z tej okazji, ale lepszym rozwiązaniem jest wybranie biżuterii srebrnej z ulubionym kamieniem szlachetnym ukochanej. To będzie strzał w dziesiątkę, albo nawet w dwudziestkę piątkę. 😉

30. rocznica ślubu

Rocznica perłowa - tak nazywa się trzydziesta rocznica ślubu, ponieważ historycznie prezentem dla żony z okazji 30. rocznicy były perły bądź biżuteria z perłami. Perły naturalne to piękne, ale rzadko spotykane klejnoty, dlatego właśnie po raz pierwszy kojarzono je z 30-tą rocznicą. Podobnie jak perły, pary, które osiągają 30 lat małżeństwa, są stosunkowo rzadkie, a podarowanie biżuterii z perłami symbolizuje piękno i niezwykłość tak wspaniałego związku.

35. rocznica ślubu

Trzydziesta piąta rocznica ślubu nazywa się koralową. Tradycyjnie prezenty z okazji 35. rocznicy ślubu były wykonane z korala, ale oferowanie prezentów z korala jest już niemodne w dzisiejszym współczesnym świecie. Biorąc pod uwagę kwestie zrównoważonego pozyskiwania koralowców i pieniędzy związanych z produktami koralowymi, koral jest obecnie używany głównie jako nazwa rocznicy. Jednak, aby zachować motyw morski, dlaczego nie wybrać koralowego prezentu na rocznicę inspirowanego oceanem? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna - biżuteria z akwamarynem 💙

40. rocznica ślubu

Rocznica rubinowa - tak nazywa się czterdziesta rocznica ślubu. Nie ma lepszego pomysłu na prezent z okazji 40. rocznicy ślubu niż srebrna biżuteria z rubinem. Rubin, razem z diamentem i szafirem, jest wybierany jako kamień szlachetny zdobiący pierścionki zaręczynowe. To kamień miłości, symbolizujący oddanie i przywiązanie. ❤️

45. rocznica ślubu

Czterdziesta piąta rocznica ślubu nazywa się szafirową. Podobnie jak w przypadku rubinu szafir jest kamieniem szlachetnym najczęściej zdobiącym pierścionki zaręczynowe. Srebrna bransoletka z szafirami, albo naszyjnik z tymi kamieniami niebieskimi będą idealnym prezentem z okazji 45. rocznicy ślubu.💙 Więcej o "szafirowych godach" dowiesz się z naszego artykułu pt. 45 rocznica ślubu.

50. rocznica ślubu

Pięćdziesiąta rocznica ślubu nazywana jest rocznicą złotą. Jak opisaliśmy we wstępie nazwa związana jest z tradycją z czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to mężowie koronowali swoje żony złotym wieńcem w ich pięćdziesiątą rocznicę ślubu. W Polsce w 50. rocznicę - za długoletnie pożycie małżeńskie - wojewoda ma prawo wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przyznanie jubilatom Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 😍

55. rocznica ślubu

Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu nosi nazwę rocznicy szmaragdowej co jest związane z tradycją obdarowywania małżonki biżuterią ze szmaragdem. Szmaragdy to drogocenne kamienie szlachetne i są stosunkowo rzadkie; ich związek z 55. rocznicą symbolizuje ogromną wartość i cenną rzadkość tak niesamowitego związku.

60. rocznica ślubu

Sześćdziesiąta rocznica ślubu nazywa się rocznicą diamentową. Obchody 60. rocznicy to niesamowite osiągnięcie, dlatego tradycyjnie świętuje się je prezentami z diamentem. Najbardziej zapierający dech w piersiach i najcenniejszy ze wszystkich klejnotów, odzwierciedla cenność i unikalność 60. rocznicy.

BLOG - STRONA GŁÓWNA
pixel