Cytryn - kamień dobrobytu

Biżuteria z cytrynem - kamieniem dobrobytu

Cytryn to kamień ludzi urodzonych w listopadzie, ale sprzyjający w sposób szczególny również osobom spod znaków Barana, Lwa i Wagi. Wielu ludzi wierzy, że jest on szczególnym kamieniem naturalnym, którego noszenie w postaci biżuterii z cytrynem sprzyja dobrobytowi. Przy czym mówimy tu zarówno o dobrobycie finansowym jak i dobrym zdrowiu czy samopoczuciu. Po prostu cytryn to kamień ludzi szczęśliwych. 😍

CYTRYN - KAMIEŃ NATURALNY

Cytryn należy do grupy kwarców. Żółty kolor cytrynu uzyskujemy dzięki poddaniu odpowiednich odmian kwarcu obróbce w odpowiednio wysokiej temperaturze oraz dodaniu do minerału domieszki żelaza. Gdy podgrzejemy kwarc do temperatury powyżej 500 stopni Celsjusza, uzyskamy cytryn (barwa cytrynowa). Podgrzewany w nieco niższej temperaturze 400-500 stopni ten sam kwarc stanie się ametystem zielonym. Obróbka ta może nastąpić w sposób naturalny przez setki lat (wówczas otrzymujemy cytryn naturalny), bądź w też w sposób sztuczny.

Cytryn znany był już w starożytności i szczególnie uwielbiany za swój kolor. Używany jako kamień ozdobny, zarówno w architekturze wnętrz, jak i jubilerstwie. Kamień ten uważany był za inkarnację lata i słońca. Pochodzący ze wzgórz Szkocji, hiszpańskich regionów flamenco, tropików Madagaskaru, najżyźniejszych terenów Rosji, lasów tropikalnych Brazylii, minerał ten wypełniony jest magiczną energią tych miejsc. Również w czasach nowożytnych cytryn należał do ulubionych kamieni wielu celebrytek i celebrytów. Królowa Wiktoria często używała go w swoich wystąpieniach publicznych. Greta Garbo była wielką miłośniczką tego kamienia, ozdabiając często swoje kreacje na czerwonym dywanie właśnie biżuterią z cytrynem. 💛

CYTRYN - WŁAŚCIWOŚCI. RÓWNIEŻ TE MAGICZNE 😉

Cytryn to jednak nie tylko piękny kolor. Wielu ludzi wierzy, że posiada on wiele cudownych właściwości mistycznych i uzdrawiających, które stoją za jego popularnością. Poniżej znajdziesz zebrane przez nas informacje o magicznych właściwościach tego przepięknego kamienia naturalnego. Jednak pamiętaj, że nigdy nie zostały one naukowo potwierdzone.

ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI CYTRYNU

Cytryn dodaje energii witalnej - jest prawdziwą “witaminą D” dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie. Pomaga on utrzymywać tarczycę w równowadze, stymuluje system trawienia, poprawia cyrkulację krwi oraz obniża ryzyko alergii. Pomaga również na bóle menstrualne oraz nudności.

WŁAŚCIWOŚCI CYTRYNU ZWIĄZANE Z NASTROJEM

Cytryn ma niemal natychmiastowy wpływ na poprawę samopoczucia, zdrowia oraz spokoju wewnętrznego. Przyciąga dobre okazje, zdarzenia i ludzi, co zawdzięcza faktowi, że jest jednym z dwóch minerałów na planecie Ziemi, które nie akumulują negatywnych energii.

Cytryn pomaga oczyścić umysł, pozbyć się napięć, złości, gniewu oraz odwrócić negatywne i destruktywne myślenie, a nawet depresję i fobie. Wraz z poprawą samopoczucia, które przynosi obecność cytrynu w naszej przestrzeni, zaczynamy czuć przypływ optymizmu i wiary, że wszystko jest możliwe. I właśnie takie nastawienie sprawia, że tak się zaczyna dziać w naszym życiu. Cytryn pomaga nam w skupieniu się oraz wyzwala w nas niesamowitą kreatywność. Nie bez powodu jest nazywany "kamieniem sukcesu i dobrobytu" - przynosi szczęście w karierze zawodowej i przyciąga pieniądze. To kamień rekomendowany wszystkim tym, którzy rozpoczynają nowy biznes. Zaleca się noszenie go w portfelu lub trzymanie w kasie fiskalnej. Nie powinno go zabraknąć również w naszym biurze - miejscu, w którym szczególnie realizujemy się zawodowo.

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY CYTRYN?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów sprawdzania autentyczności cytrynu jest przyjrzenie się kolorowi kamienia. Naturalny cytryn na ogół będzie posiadać dość równomierny kolor, bez drastycznych zmian w odcieniach. Można również sprawdzić, czy kamień posiada pęcherzyki pod powierzchnią. Jeśli tak, to prawie na pewno jest to sztucznie podgrzewany cytryn. Cytryn naturalny będzie raczej czysty lub dymny, bez szczególnie wyrazistych inkluzji pod powierzchnią.

NATURALNE ZŁOŻA CYTRYNU NA ŚWIECIE

Naturalny cytryn jest stosunkowo rzadkim minerałem. Jego występowanie jest rozproszone po całym świecie. Najczystsze i najlepszej jakości kamienie pochodzą ze złóż w Campo Belo, Sete Lagoas, Minas Gerais w Brazylii. Brazylia jest też największym źródłem dostaw cytrynu naturalnego w jubilerstwie. Drugie miejsce pod względem wydobycia zajmuje Madagaskar. Kolejne kraje, gdzie występuje ten cudowny kamień półszlachetny to Hiszpania, Boliwia, Zambia, USA (głównie stan Arizona), Rosja (w rejonie Uralu). W Polsce również występują złoża cytrynu. Znajdują się w rejonie Jeleniej Góry oraz Nowej Rudy w Sudetach. Jednak nie są one zbyt duże.

CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE CYTRYNU

Jubilerzy do dziś spierają się o etymologię cytrynu. Dla nas to może być nieistotne, ale uwierzcie nam na słowo, że dyskusja na ten temat jest bardzo emocjonująca. &# 128514; W każdym razie można podsumować ją w ten sposób. Nazwa cytryn jest związana z kolorem tego kamienia naturalnego. A czy pochodzi ona od starofrancuskiego słowa citrin co oznacza żółty czy też od greckiego słowa kitros co znów oznacza cytryna czy może z łaciny od słowa citrus co w końcu oznacza drzewo cytrusowe ma dla nas znaczenie drugorzędne. 😄

Cytryn jest kamieniem urodzinowym jak i kamieniem rocznicowym. Oznacza to, że biżuteria z cytrynem jest idealnym pomysłem na prezent z tych okazji. Cytryn - jak już wspomniano na wstępie - jest jednym z kamieni urodzinowych w listopadzie, co czyni go popularnym wyborem dla osób urodzonych w tym miesiącu. Jeśli chodzi o rocznice to jest to kamień szlachetny związany z 13. rocznicą ślubu. A więc jeśli znasz kogoś kto obchodzi tę rocznicę ślubu to już wiesz jaki prezent należy wybrać! 🎁

Choć cytryny mogą nie cieszyć się taką samą sławą i uznaniem jak inne cenne kamienie szlachetne, takie jak np. diamenty, rubiny czy szafiry, istnieje kilka godnych uwagi i znanych cytrynów, które zwróciły na siebie uwagę ze względu na swój rozmiar, jakość lub znaczenie historyczne. Najsławniejszym z nich jest Cytryn z Malagi. Cytryn z Malagi waży imponujące 20 200 karatów (około 4 kilogramy) i jest uważany za jeden z największych cytrynów fasetowanych na świecie. Znany jest z wyjątkowej przejrzystości i złotego koloru. Gigantyczny cytryn pochodzi ze złóż Minas Gerais w Brazylii. Choć odkryto go w latach 80. XX wieku to został oszlifowany dopiero w 2009 roku. Nikt nie chciał się podjąć tego zadania wcześniej. Cytryn z Malagi znajduje się w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z CYTRYNEM?

Cytryn oraz biżuterię z tym kamieniem należy czyścić jedynie letnią wodą z mydłem, a następnie dokładnie wysuszyć. Choć cytryn jest dosyć twardym kamieniem (7 w skali Mohsa) to jednak nie na tyle twardym, aby być odpornym na silniejsze uderzenia. Dlatego aby zachować piękno cytrynu, należy chronić go przed zadrapaniami i ostrymi uderzeniami. Najlepiej również unikać wystawiania kamienia na działanie wysokich temperatur lub długotrwałego światła słonecznego.

pixel