Perydot - niezwykły kamień naturalny

Perydot to kamień osób urodzonych w sierpniu jak również pod znakiem Lwa, Panny i Strzelca. Nazywany jest również „kamieniem witalności”. Biżuteria z perydotem jest niewątpliwie pięknym dodatkiem do kobiecych stylizacji. Kolor tego kamienia naturalnego jest mieszanką jasnych letnich zieleni oraz cudownych jesiennych złotych odcieni.

Perydot - kamień naturalny

Perydot jest bardzo rzadką, szlachetną odmianą oliwinu, które znów są grupą minerałów zaliczanych do krzemianów. Czasami zwany jest również chryzolitem co jest związane z jego zielono-żółtą barwą. Nazwa chryzolit została zaczerpnięta ze starożytnego greckiego słowa „chrysolithos”, oznaczającego „złoty kamień”, ponieważ w kamieniu często widać błyski złotego blasku. Zresztą właśnie pod nazwą chryzolit możemy znaleźć pierwsze wzmianki o perydocie w Biblii. Dlatego nie zdziw się, jeśli ktoś nazwie Twój kamień w pierścionku oliwinem lub chryzolitem. 😉 Perydot zbudowany jest z krzemianu magnezu i żelaza. Kolor perydotu może oscylować pomiędzy żółto - zielonym, o odcieniu złota, oliwkowym oraz brązowo - zielonym. Za stopień zieleni perydotu odpowiedzialna jest ilość żelaza.

Do tej pory badacze spierają się w sprawie pochodzenia słowa perydot. Istnieje kilka możliwości i każda z nich ma swoich zwolenników. Nazwa perydot może więc pochodzić:

  • z greckiego słowa peridona oznaczającego coś zbliżonego znaczeniem do obfitość, hojność. Może to być związane z faktem, że swego czasu perydot uważany był za bardziej wartościowy kamień szlachetny niż diament. 😲
  • z arabskiego słowa faridat oznaczającego kamień szlachetny, a jego szlachetność związana była z rzadkością występowania wśród dość powszechnie występujących innych reprezentantów oliwinów
  • z francuskiego peritot oznaczającego nieczysty, ponieważ kamień ten miał kiedyś przypiętą łatkę dosyć "oleistego" wyglądu
  • ze starołacińskiego słowa pederot, które odnosiło się do rodzaju opalu podobnego trochę do naszego kamienia.

Jak widać spór trwa i jego końca nie widać. 😉 Na domiar złego przez wiele lat perydot był również zwany szmaragdem ubogich co do tej pory wpływa na jego postrzeganie w branży jubilerskiej. Szkoda, bo to naprawdę cudowny i niezwykle rzadki kamień szlachetny. Z drugiej strony Rzymianie byli również wielkimi fanami tego klejnotu i nazwali go „szmaragdem wieczoru”, a to przez jego zdolność do niemal świecenia w ciemności.

Światowe zasoby perydotu

Prawdopodobnie pierwsze perydoty zostały wydobyte przez starożytnych Egipcjan na wyspie św. Jana na Morzu Czerwonym. Przez wiele lat perydot był mylony z innymi kamieniami szlachetnymi, przede wszystkim ze szmaragdem. Niektórzy naukowcy podejrzewają na przykład, że Kleopatra była rozkochana właśnie w perydocie, a jej kolekcja szmaragdów w rzeczywistości szmaragdami nie była...

Obecnie złoża perydotu znajdują się głównie w USA (80% światowego wydobycia perydotów pochodzi z Arizony) oraz na pograniczu Pakistanu i Afganistanu (skąd pochodzą najpiękniejsze i najlepszej jakości perydoty). Poza tym perydot występuje w takich krajach jak Sri Lanka, Chiny, Myanmar, Brazylia, Rosja, Grenlandia, Meksyk, Norwegia, Antarktyda, Australia, RPA, Tanzania, Kenia, Zair, Somalia, Niemcy, Włochy, Polska.

Właściwości mistyczne perydotu

Jak już wspomnieliśmy perydot jest kamieniem osób urodzonych w sierpniu. Bardzo często jest wybierany jako prezent (w postaci biżuterii) na pierwszą i szesnastą rocznicę ślubu co znów związane jest z przekonaniem, że kamień ten przynosi szczęście. Perydot od dawna kojarzony jest ze szczęściem, a wiele kultur czciło niezwykłe i mistyczne elementy kamienia w swoich mitach i legendach. Był też czczony jako kamień posiadający zdolności uzdrawiające oraz dodający witalności i odwagi. Stąd też bardzo często rękojeści mieczy arystokracji były inkrustowane właśnie perydotem. Miał on dwojakie zadanie. Przynieść szczęście w walce i dodać odwagi właścicielowi.

Jak dbać o biżuterię z perydotem

Biżuterię z perydotami należy myć w wodzie o temperaturze pokojowej, po czym umieścić na krótko w słonecznym miejscu. Nie używaj lodowatej lub gorącej wody ponieważ kamień ten nie lubi nagłych zmian temperatury. Kamień jest kruchy i wrażliwy na działanie kwasów. Perydot jest delikatnym kamieniem naturalnym i należy go chronić przed zarysowaniem (np. od innych kamieni w szkatułce) i uderzeniami (nie rzucamy bransoletki na toaletkę tylko kładziemy 😉).

Ciekawostki dotyczące perydotu

Prawie wszystkie kamienie szlachetne tworzą się w skorupie ziemskiej, górnej warstwie planety, która ma około 30 km głębokości. W kolejnej warstwie, płaszczu, tworzą się tylko dwa klejnoty - diament i właśnie perydot. Perydot tworzy się w magmie i zostaje wydobyty na powierzchnię przez aktywność wulkaniczną. Taka wzmożona aktywność spowodowała, że w 2018 roku na Hawajach spadł deszcz... perydotów 😍.

Perydot został znaleziony na Księżycu w skałach, które zostały sprowadzone na Ziemię podczas misji Apollo w latach 60. i 70. XX wieku oraz w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust.

Gdzie kupić biżuterię z perydotem?

To pytanie jest proste! Najpiękniejsza biżuteria z perydotem jest dostępna w naszym sklepie jubilerskim Prana.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresować



pixel