Diament - kamień osób urodzonych w kwietniu

Biżuteria z diamentem - kamieniem kwietnia

Podobno diamenty są najlepszymi przyjaciółkami kobiety. Pewnie dlatego biżuteria z diamentami jest tak pożądanym dodatkiem wśród płci pięknej. Można by jednak powiedzieć, że te kamienie szlachetne szczególnie lubią pewną grupę kobiet, tę urodzoną w kwietniu 😉.

Otóż diament jest powszechnie uznawany jako kamień ludzi urodzonych właśnie w kwietniu. Sprzyja również osobom urodzonym pod znakiem Lwa. Wiele osób wierzy, że przynosi oświecenie, oczyszczenie, wewnętrzny pokój, chroni przed negatywnymi energiami oraz zapewnia dobrobyt i szczęście, zwłaszcza w małżeństwie. Oczywiście można w to wierzyć lub nie. Niemniej jednak prawdą jest, że wiele kobiet traktuje biżuterię z diamentem jako talizman.

Trochę mineralogii czyli diament jako kamień naturalny

Diament jest najtwardszym i najtrwalszym zarazem minerałem na Ziemi. Te właściwości oraz wyjątkowy połysk sprawiają, że jest on jednym z najdroższych i najbardziej pożądanych kamieni świata. Czysty, pozbawiony koloru diament jest najbardziej popularny, ale kolorowe diamenty, które nie są łatwo dostępnym na rynku produktem, stają się równie popularne. Mogą one występować w kolorach od żółtego i brązowego, do zielonego, niebieskiego, różowego, czerwonego, szarego i czarnego. Diamenty mają jeden z największych stopni odbicia światła, a jednocześnie największy stopień rozproszenia światła spośród kamieni. Prawdziwość diamentów można sprawdzić, badając ich twardość: żaden inny kamień ani metal potarty o prawdziwy diament nie zostawi śladu. Czystość diamentu sprawdza się pod lupą. Najlepsze (i najdroższe zarazem) są oczywiście diamenty bez skaz.

Właściwości mistyczne diamentu

Wiele kultur i tradycji ma swoje własne wierzenia dotyczące diamentów i przypisywane im mistyczne właściwości. Niektórzy ludzie wierzą, że diamenty posiadają magiczną moc, która może przynieść szczęście, ochronę lub nawet leczyć choroby. W niektórych kulturach diamenty są uważane za kamienie oczyszczające, które mają zdolność odrzucać negatywną energię i przyciągać pozytywną. Diament ma chronić od zła i odsyłać negatywną energię do nadawcy. W mistycyzmie i ezoteryce diament jest często łączony z różnymi atrybutami, takimi jak siła, ochrona, przejrzystość, czy duchowa czystość. Dodaje odwagi, wzmacnia cierpliwość, zmysł artystyczny i kreatywność. Wspomaga podejmowanie właściwych decyzji oraz rozwiązywanie problemów prawnych. Wzmacnia determinację oraz koncentrację na głównych celach życiowych. Noszącym biżuterię z diamentem kamień ten przynosi szczęście materialne i małżeńskie, zapewnia długowieczność, sukces, dobrobyt i komfort, a często również życie w luksusie.😉 Kamień diamentu sprzyja wszystkim osobom związanym z muzyką, kulturą i rozrywką oraz pragnącym zrobić karierę w tych dziedzinach. Marzącym o sławie aktorom, tancerzom, artystom, piosenkarzom zaleca się noszenie biżuterii z diamentem. Należy jednak pamiętać, że te wierzenia nie mają naukowego oparcia i są głównie częścią folkloru i tradycji kulturowych. Dla wielu osób diamenty są przede wszystkim wartościowymi kamieniami szlachetnymi ze względu na ich rzadkość i piękno, a ich mistyczne właściwości są raczej kwestią osobistych przekonań i wierzeń niż naukowego faktu. 😃

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Ze względu na właściwości diamentu związane z tym, że w szczególny sposób związuje on darczyńcę i obdarowanego oraz kreuje pozytywne uczucia wierności, lojalności i przywiązania oraz wzmacnia miłość ❤️ i zdolność do poświęcenia, a więc wspiera szczęśliwe pożycie małżeńskie, jest on najczęściej wybieranym kamieniem na pierścionki zaręczynowe. Pierścionki z diamentem są wybierane na zaręczyny częściej niż pierścionki z szafirem czy rubinem.

Chyba najsławniejszym pierścionkiem zaręczynowym na świecie jest ten zaprojektowany w 1886 roku przez Charlesa Tiffany’ego. 💍 Swoją drogą to był ciekawy rok. Coca-cola zadebiutowała na półkach sklepowych, a Karl Benz opatentował swój Benz-Motorwagen. Ale wracając do tego kultowego pierścionka. Tiffany uznał, że piękno leży w prostocie i eksponowanym diamencie jako symbolu wiecznej miłości ❤️. Ciekawostką jest fakt, że te pierścionki zaręczynowe Tiffany sprzedawał z różnymi diamentami (pod względem wielkości) tak aby każdego zakochanego było stać na jego kupno. Minęło ponad 130 lat, a ten pierścionek nadal jest w sprzedaży we właściwie niezmienionym wzorze. Lata lecą, a pierścionek jakby zatrzymał się w czasie. 😂

Istnieje jeszcze wiele sławnych pierścionków zaręczynowych z diamentem, które zyskały rozgłos ze względu na swoją historię, wartość lub znaczenie kulturowe. Jednym z nich jest pierścionek zaręczynowy Elizabeth Taylor. Aktorka posiadała kilka znaczących pierścionków zaręczynowych, ale najbardziej znanym był ten, który otrzymała od Richarda Burtona. Innym sławnym pierścionkiem zaręczynowym z diamentem jest pierścionek zaręczynowy Beyoncé, który dostała od ukochanego Jay-Z. Jest to pierścionek z pojedynczym, imponującym 18 karatowym diamentem, który wprost emanuje pięknem.

Występowanie diamentu

Aż do XVI stulecia nie ceniono diamentów bardziej niż kryształy górskie. Na królewskich insygniach błyszczały raczej rubiny i szmaragdy. Do początku XVIII wieku wszystkie diamenty pochodziły z Indii lub z Borneo. Dopiero od XVIII wieku zaczęto odkrywać złoża diamentów w innych miejscach świata, a koniec XIX i początek XX wieku zaowocował odkryciami diamentów w Afryce, co przyczyniło się do wzrostu handlu diamentami oraz prestiżu tych kamieni. Mimo, że RPA jest uważane za głównego producenta diamentów od lat 70-tych XIX wieku, obecnie to Australia jest największym producentem, a zaraz po niej inne mniejsze kraje Afryki, m.in. Gana, Sierra Leone, Zair, Botswana. Producentami są również Rosja, USA i Brazylia. Z wydobyciem tego kamienia szczególnie niechlubnie wiąże się nazwa krwawych diamentów.

Krwawe diamenty

Krwawe diamenty (zwane również diamentami konfliktowymi) to diamenty, które są wydobywane na obszarach konfliktów zbrojnych (stąd nazwa) i sprzedawane w celu sfinansowania dalszych działań wojennych lub partyzanckich. Terminu tego używa się w celu podkreślenia negatywnych konsekwencji handlu diamentami na niektórych obszarach lub do oznaczenia pojedynczego diamentu jako pochodzącego z takiego rejonu. Pierwszy raz określenie krwawych diamentów nadano tym kamieniom wydobywanym podczas wojen domowych XX i XXI wieku w Angoli, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Sierra Leone, Liberii i Gwinei. W grudniu 2000 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło przełomową rezolucję wspierającą utworzenie międzynarodowego systemu certyfikacji diamentów zwaną obecnie Kimberley Process Certification Scheme (KPCS). KPCS określa wymagania dotyczące kontroli produkcji i handlu diamentami.

pixel