Czym się różnią różne typy kolczyków?

Kolczyki są noszone od wieków, dzięki czemu projektanci mieli bardzo dużo czasu by udoskonalić ich kształt, rozwinąć niepowtarzalne wzory, wnieść się w dziedzinie projektowania kolczyków na wyżyny sztuki. 😀 Dobrze dobrane kolczyki powinny z jednej strony podkreślać kobiecą urodę, a z drugiej strony powinny komponować się z resztą kreacji. Projektanci starają się projektując je sprostać gustom i preferencjom wszystkich. Nie jest to łatwe. Stąd w ciągu wieków powstały różne rodzaje tej przepięknej biżuterii. Co oznaczają różne nazwy kolczyków w uchu? Jakie są rodzaje kolczyków? Omówimy tu pokrótce te najważniejsze wzory.

Kolczyki sztyfty i kolczyki wkręty

Kolczyki sztyfty

Kolczyki sztyfty zwane są również kolczykami wkrętami lub po prostu wkrętkami. Są najpopularniejszymi i najczęściej noszonymi spośród różnych dostępnych rodzajów kolczyków. Chociaż przeważają wśród nich kolczyki proste, to mogą one przybierać formę bardziej wyrafinowanych i ozdobnych. Nie ma żadnej reguły. Nazwa tych kolczyków wzięła się od sposobu zapięcia kolczyka na uchu. Kolczyk ze sztyftem składa się z dwóch części; kolczyka z przymocowanym do jego tylnej części srebrnym lub złotym bolcem oraz zatrzasku (zwanego popularnie barankiem lub motylkiem) nakładanego na sztyft kolczyka w celu jego zapięcia i przymocowania do ucha. W ten sposób kolczyk zabezpieczamy przed wypadnięciem i zagubieniem. Motylek powinien być wykonany z tego samego materiału co kolczyk, czasem zdarza się że baranki są wyrabiane z silikonu. Na zdjęciu zostały zaprezentowane właśnie takie srebrne kolczyki wkrętki. Cudowne prawda? ❤️

Srebrne kolczyki sztyfty są najpopularniejszymi i najczęściej noszonymi rodzajami kolczyków wśród Pań. Chociaż przeważają wśród nich srebrne kolczyki proste, to mogą one przybierać formę bardziej wyrafinowanej biżuterii o różnym kształcie i wielkości. Wszystkie jednak mają tę samą cechę - pięknie podkreślają kobiecą urodę właścicielki.

Kolczyki z angielskim zapięciem - bigiel angielski

Kolczyki z angielskim zapięciem

Idea kolczyków zapinanych na zapięcie angielskie jest podobna do wkrętek. Kolczyk przekładamy przez dziurkę w uchu, a z drugiej strony zabezpieczamy go przed wypadnięciem poprzez zatrzask. Różnica polega na tym, że kolczyki na zapięcie angielskie są jednoczęściowe. Ten rodzaj kolczyka nie mają dodatkowej zatyczki - motylka - jak to było w przypadku kolczyków sztyftów. Formę zatrzasku stanowi tutaj tylna część kolczyka przez którą przekładamy bolec wystający z kolczyka, zatrzaskujemy i gotowe, piękny kolczyk zdobi nasze ucho! Kolczyki z zapięciem angielskim są niezwykle cenione wśród pań ze względu na prostotę w zakładaniu oraz podwójne bezpieczeństwo. Po pierwsze kolczyk jest tak samo zabezpieczony jak w przypadku wkrętki, a po drugie fakt, że kolczyk jest jednoczęściowy powoduje, że nie ryzykujemy zgubieniem motylka do zapięcia. Na zdjęciu zostały zaprezentowane właśnie takie srebrne kolczyki z zapięciem angielskim.

Kolczyki koła

Kolczyki koła

Kolczyki koła wzięły swoją nazwę od swojego kształtu. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów kolczyków, których nazwy były związane z rodzajem zapięcia w tym wypadku nazwa związana jest z kształtem tego rodzaju kolczyków. 😉 Zresztą nieprzypadkowo znalazły się w naszym zestawieniu. Kolczyki w kształcie koła są chyba jednym z najstarszych wzorów kolczyków. Warto podkreślić, że nie przestają być modne od czasów starożytnych. Są uwielbiane przez celebrytki i przez to co chwila mamy coraz to nowe ich wzory, które koniecznie trzeba teraz nosić. 😁 To, co jest w nich najbardziej atrakcyjne, to to że mogą przybierać różne rozmiary, od delikatnych, malutkich kolczyków kółeczek (zwanych niekiedy kolczykami huggies) do ogromnych kolczyków kół, przy których nikt nie przejdzie obojętnie. Zapięcia w tych kolczykach są zbliżone do zapięć angielskich. Na zdjęciu zostały zaprezentowane srebrne kolczyki koła przyozdobione szlachetnymi szafirami.

Kolczyki wiszące

Kolczyki wiszące

Kolczyki wiszące są pomyślane jako delikatne i wykwintne. Zwisają poniżej ucha i przybierają różną długość. Zdarza się, że sięgają ramion, ale są i takie które tylko delikatnie opadają poniżej poziomu ucha. Projektanci wkładają wiele wysiłku by nadać im lekkości, efektu mgiełki. Świetnie pasują do lekkich, letnich sukienek. Ten rodzaj kolczyków bardzo często jest zdobiony kamieniami szlachetnymi tak jak te srebrne wiszące kolczyki na zdjęciu, przyozdobione przepięknymi tanzanitami. Zapinane są przeważnie na bigiel otwarty (o którym możesz przeczytać dalej) lub sztyft. Bardzo ładnie wyglądają z włosami upiętymi do góry. Są często wybierane do kreacji na ważne uroczystości czy też do sukien wieczorowych. Panny młode najchętniej wybierają kolczyki wiszące jako część biżuterii ślubnej.

Kolczyki na bigiel otwarty zwany rybką

Kolczyki na bigiel otwarty

Ten rodzaj kolczyków zawdzięcza swoją nazwę typowi zapięcia, które jest zrobione z długiego drucika, zaokrąglonego w miejscu w którym przechodzi przez otwór w uchu i kończącego się daleko w dół po drugiej stronie dziurki. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego rodzaju kolczyków - z zapięciem otwartym. Ten sposób mocowania kolczyka w uchu daje bezpieczeństwo, że kolczyk nie wypadnie, zaś z drugiej strony jest bardzo prosty do założenia. Wystarczy przecisnąć drucik przez dziurkę w uchu i koniec. Ten typ zapięcia jest bardzo dobrą alternatywą szczególnie dla kobiet, które nie lubią lub nie mogą nosić kolczyków zapinanych na sztyft. W przypadku krótszych drucików istnieje jednak pewne ryzyko, że kolczyk wysunie się z ucha, dlatego wiele drucików ma jeszcze dodatkowe zagięcie od tylnej strony ucha aby zminimalizować ryzyko zgubienia kolczyka. Większość kolczyków z zapięciem na rybkę to kolczyki wiszące. Dodatkowo często są projektowane tak, aby się dobrze komponowały z kamieniami szlachetnymi. Na zdjęciu mamy przykład takiej właśnie kompozycji. Srebrne kolczyki zapinane na bigiel otwarty, w których osadzono krwisto-czerwone granaty.❤️

Kolczyki żyrandole

Kolczyki żyrandole

Kolczyki żyrandole to bardzo dekoracyjny rodzaj kolczyków. Ich początki sięgają czasów baroku i okresu wiktoriańskiego. Kolczyki te mogą wyróżniać się kolorem, rozmiarem, stylem. Co do zasady im większe, bogatsze, tym lepiej. Nie ma jasno ustalonej granicy, jak długie mogą być. Znane są kolczyki żyrandole, które sięgają daleko poniżej linii ramion. W ostatnich latach jest bardzo duże zainteresowanie tym typem biżuterii. Projektanci poświęcają im dużo uwagi. Można powiedzieć, że to najmodniejszy typ kolczyków ostatnich lat. Modę tą podsycają także celebrytki, które chętnie ozdabiają swoje wieczorowe stylizacje właśnie nimi, bo są krzyczące, przykuwające uwagę.

Kilka słów podsumowania na temat nazw i rodzajów kolczyków

Każda z pań z dużej oferty dostępnych typów i wzorów kolczyków może wybrać to, co najbardziej odpowiada jej gustom i stylowi. Każda z kobiet w czym innym czuje się dobrze i pięknie. Ważne, że projektanci nie tracą tego z oczu i projektują zarówno piękne kolczyki srebrne sztyfty, jak i kolczyki żyrandole. Ale i my nie powinnyśmy się fiksować na punkcie jednego typu czegokolwiek, nie tylko kolczyków, o których tu mowa i od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Być może przekonamy się do nowo odkrytej rzeczy i przypadnie nam do gustu bardziej niż ta sprawdzona. Świat należy do odważnych! A ty jakie najchętniej nosisz kolczyki? Podziel się z nami swoją opinią❤️.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresowaćpixel