Inwestowanie w kamienie szlachetne

Inwestowanie w kamienie szlachetne nie jest dla każdego, ale dla tych, którzy kochają kamienie szlachetne i dobrą luksusową biżuterię. Historia pokazuje, że ceny rzadkich kamieni szlachetnych systematycznie wzrastają, dzięki czemu można mieć pewność, że inwestowanie w ten rynek jest dobrą alternatywą wobec inflacji. A biżuteria z kamieniami szlachetnymi to nie tylko inwestycja ale również źródło piękna i praktyczny dodatek do wielu stylizacji. 😍

Mimo iż kamienie szlachetne nie są aż tak płynnym aktywem jak złoto, wartość dobrej jakości birmańskiego rubinu czy cejlońskiego szafiru nigdy nie spadnie, a na pewno wzrośnie. Nowe znaleziska w postaci neonowego spinelu z Tanzanii dostarczają nowych możliwości inwestycyjnych. Ale generalnie, światowy popyt na kamienie szlachetne od zawsze przekracza podaż, i to się na pewno nie zmieni.

Każdy dobrej jakości kamień szlachetny, czy to oprawiony w biżuterię czy nie, może stanowić dobrą inwestycję. Poniżej przedstawiamy listę sześciu kamieni szlachetnych, które wydają się stanowić najlepsze alternatywy inwestycyjne dla kolekcjonerów kamieni i biżuterii.

I. Rubin

Rubin to najrzadziej występujący kolorowy kamień szlachetny. Rubin wydobywany w Birmie od zawsze należał do najszlachetniejszych i uważany jest za najlepszej jakości. Czysty rubin birmański nie poddany obróbce może kosztować na aukcji pomiędzy $300,000 a $400,000 za karat. Rubin w kolorze żywego czerwonego - znanego w handlu jako kolor gołębia krew - jest najbardziej pożądanym na rynku. Naturalne rubiny mają inkluzje, wobec czego to właśnie kolor ma w ich przypadku większe znaczenie niż przejrzystość.

Birmańskie rubiny są najwartościowsze, ale ceny rubinów pochodzących z każdej innej lokalizacji: Madagaskaru, Mozambiku czy Tanzanii -- również regularnie rosną. Inwestowanie w biżuterię srebrną lub złotą z rubinem wydaje się jedną z lepszych inwestycji na przyszłe lata, ze względu na ograniczanie zasobów wydobycia tego kamienia.

II. Szafir

Na podstawie danych dotyczących sprzedaży z najlepszych domów sprzedaży aukcyjnych, niebieski szafir to drugi najpopularniejszy pod względem inwestycyjnym kolorowy kamień szlachetny.

Najrzadszym szafirem jest szafir pochodzący z Kaszmiru, którego nie wydobywa się już od ponad 100 lat. Następne w kolejności pod kątem rzadkości występowania to szafiry z Birmy, a następnie Cejlonu i Madagaskaru. Również szafiry żółte, różowe czy pomarańczowe stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów biżuterii i kamieni.

III. Szmaragd

Rynek szmaragdów widział okresy chaosu, w związku z kontrowersją wokół dodawania do naturalnych szmaragdów sztucznych domieszek. Jednak nieobrobiony naturalny szmaragd nadal jest pewną inwestycją.

Najbardziej pożądane i wartościowe to oczywiście szmaragdy kolumbijskie, a zaraz po nich szmaragdy brazylijskie. Szmaragdy wydobywane w Zambii są również bardzo dobrej jakości. Powinniśmy inwestować jedynie w szmaragdy nie poddane obróbce termicznej.

IV. Granat

Najbardziej pożądany na świecie granat to granat Tsavorite - niezwykle rzadki zielony granat pochodzący z Afryki Wschodniej, który zaczął stanowić realne zagrożenie dla szmaragdu, ze względu na swoją czystość. Granat ten nie jest poddawany obróbce, w przeciwieństwie do wielu szmaragdów. Niezwykle rzadko można spotkać granat Tsavorite o wielkość 2 karat i większej.

Drugi najbardziej pożądany granat to granat Spessartite o barwie jasnej pomarańczy, uzyskiwanej dzięki domieszce magnezu. Nazywany granatem mandaryńskim, w rzeczywistości wydobywany jest głównie w Afryce, szczególnie w Nigerii i Namibii. Dużą popularnością cieszą się również fioletowe granaty mozambijskie. Ich wartość rynkowa systematycznie wzrasta.

V. Topaz

Topazy wydobywanie w rejonie The Ouro Prêto w Minas Gerais w Brazylii są najbardziej pożądanymi topazami na świecie. Występujące w kolorach od pomarańczowego, pomarańczowo - różowego, do różowo - czerwonego i fioletowego, nie bez powodu nazywane są topazami imperialnymi. Te nie obrabiane termicznie w tonacji różowej lub czerwonej należą do najdroższych.

VI. Tanzanit

O tanzanicie pisaliśmy już w tym artykule TUTAJ. Ceny tanzanitu od dawna windują w górę i to się na pewno nie zmieni w związku z tym, że zasoby tego kamienia odkryto dotąd i wydobywane są w jednym miejscu na świecie - w Tanzanii. Zasoby tanzanitu w którymś momencie się zupełnie wyczerpią. Wpłynie to jeszcze bardziej na wzrost cen biżuterii z tanzanitem, dlatego już dziś warto pomyśleć o inwestycji w biżuterię z tanzanitami.

Przedstawione powyżej propozycje kamieni szlachetnych, to oczywiście nie jedyne, w które można inwestować. W rzeczywistości jakikolwiek kamień szlachetny lub półszlachetny - najlepszej jakości - w biżuterii lub nie - stanowić może doskonały potencjał inwestycyjny. Zasada jest taka, że im twardszy i piękniejszy kamień, tym większa jego potencjalna wartość inwestycyjna. Zawsze należy wybierać oczywiście te o najczystszym kolorze i najlepszej przejrzystości. W przypadku zakupu biżuterii z kamieniami szlachetnymi szczególnie sprawdza się powiedzenie, że pieniądze powinny być inwestowane a nie wydawane. Każdy kolejny element twojej biżuterii z kamieniami szlachetnymi powinien być dobrze przemyślaną inwestycją. Piękną inwestycją. 😍

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresować



pixel