Jak sprawdzić autentyczność kamieni szlachetnych?
Pojęcie kamienie szlachetne w najwęższym tego słowa znaczeniu odnosi się do czterech najtwardszych kamieni naturalnych, które mają powyżej 7 punktów w skali Mohsa tj.: diamentu, szafiru, szmaragdu i rubinu. Wszystkie inne kamienie, które mają 7 i poniżej punktów w skali Mohsa zalicza się do kamieni półszlachetnych. Jednak do wyrobu biżuterii używa się różnego rodzaju kamieni, naturalnych i syntetycznych. Jak można odróżnić szkło imitujące brylanty czy rubiny od prawdziwych kamieni szlachetnych. O tym piszemy poniżej.
Zacznijmy więc od złej wiadomości. Autentyczność kamieni szlachetnych może zbadać i ocenić jedynie laboratorium gemmologiczne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt i zespół ekspercki. Niektórzy jubilerzy posiadają specjalne urządzenia takie jak testery diamentów, które umożliwiają im odróżnienie diamentów i brylantów od innych kamieni. Dodatkowo istnieją urządzenia, badające skład chemiczny kamieni naturalnych, które powinny wskazywać zawartość chemiczną, potwierdzającą, że rzeczywiście kamień jest tym, czym powinien być.
Jak jednak sprawdzić czy kamienie szlachetne są prawdziwe, jeżeli nie stać nas na ekspertyzę laboratorium gemmologicznego, która może słono kosztować? Poniżej przedstawiamy Wam kilka wskazówek jak upewnić się, że dany kamień jest tym za którego się podaje. Pamiętajcie, że są to tylko wskazówki, które zwiększają waszą pewność co do kamienia, ale nie dają gwarancji jego autentyczności. Dlatego najlepiej kupować pierścionki, wisiorki, kolczyki czy bransoletki z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi w sklepie, do którego mamy zaufanie. Jeśli jednak gdzieś zauważycie jakąś cudowną biżuterię, która wpadnie Wam w oko, ale będziecie się wahać czy warto ją kupić to poniższa ściąga będzie jak znalazł.😃
Kupując biżuterię srebrną w naszym sklepie nie musicie martwić się autentycznością kamieni. To my dbamy o to, aby biżuteria z kamieniami szlachetnymi, która trafia do Was była najwyższej jakości. Do każdego zakupionego wisiorka, pierścionka, bransoletki czy kolczyków wydajemy nasz certyfikat autentyczności. Zamieszczamy tam niezbędne dane dotyczące próby srebra, rodzaju i pochodzenia kamieni, ich wagę oraz zdjęcie zakupionej biżuterii. Zatem zapraszamy do kupienia naszej cudownej biżuterii z rubinem , szafirem , diamentem oraz szmaragdem . Zapraszamy!

Kolor i przejrzystość kamieni szlachetnych
Prawdziwość kamienia szlachetnego zależy od wielu czynników, jednak już po kolorze można ocenić jego wartość. Prosta zasada jest taka: im ciemniejszy kamień, tym lepsza jego jakość. Jednak, nawet ta ogólna reguła może nie wystarczyć, a czasami może nawet zmylić. Dla przykładu prawdziwy topaz jest w rzeczywistości przezroczysty i niektórzy mylą go z diamentem. Najpopularniejsze London i Swiss blue topazy to w rzeczywistości barwione w trakcie obróbki kamienie i w takiej kolorystyce nie można ich spotkać w naturze.
W przypadku kamieni, dla których nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, czy są to imitacje czy prawdziwe kamienie szlachetne, można użyć lupy powiększającej 10x, która jest w stanie dostrzec inklinacje w danym kamieniu. Prawdziwe kamienie naturalne zawsze będą miały niedoskonałości i inklinacje, natomiast te syntetyczne - stworzone w laboratorium by imitować oryginał - będą nawet pod lupą idealnie gładkie. Pamiętajcie, że piękno tkwi w niedoskonałości.
Dodatkowo te syntetyczne kamienie na ogół mają o wiele intensywniejszy blask i połysk, co może być mylące. Naturalne kamienie leżały wszak w głębi ziemi przez wieki. Jeszcze innym sposobem odróżnienia prawdziwych kamieni od syntetycznych imitacji jest poprzez ciężar. Syntetyczne kamienie mają, na ogół, gęstszą konsystencję i w związku z tym więcej ważą niż te naturalne. Różnicę można łatwo dostrzec trzymając oba w ręku.
Jak rozpoznać diament?
Jeśli chodzi o diamenty, to istnieje wiele sposobów, by sprawdzić ich prawdziwość. Najbardziej miarodajnym jest sprawdzenie czy diament potnie szkło. Podczas gdy najlepszej jakości diamenty bez problemu potną szkło, to imitacje diamentów, nie. Jeśli jednak nie masz pod ręką szkła do cięcia, nie przejmuj się. Są jeszcze inne metody sprawdzenia prawdziwości diamentu. 😂
Jednym z nich jest test mgły. Przyłóż diament do ust i dmuchnij ciepłym powietrzem na kamień, tak jak robimy to na lustrze. Jeżeli diament nie zajdzie mgłą przez dłuższy czas, to jest to on prawdziwy. Natomiast sztuczny będzie utrzymywał mgłę przez dobrych parę sekund. Innym sposobem jest dmuchanie na diament kilka razy z rzędu. Jeśli diament jest nieprawdziwy, to dość szybko zaczną pojawiać się na nim krople pod wpływem dłuższego chuchania.
Jeśli diament nie jest osadzony w pierścionku czy kolczykach, można również sprawdzić jego refrakcję. Diament załamuje światło, które przez niego przechodzi. Tę właściwość diamentów bardzo trudno sfałszować, ponieważ jest to charakterystyczna cecha fizyczna kamienia. Dlatego bliższe przyjrzenie się diamentowi powinno pozwolić określić, czy jest autentyczny czy nie. Jednym ze sposobów jest użycie gazety. Rozłóż kawałek gazety i połóż diament do góry nogami na wierzchu gazety. Jeżeli możesz przeczytać tekst przez kamień, lub widzisz czarne rozmazane litery, to bardzo prawdopodobne jest, że diament jest fałszywy. Prawdziwy diament powinien załamać światło tak, że niemożliwe byłoby odczytanie tekstu przez kamień.
Jak rozpoznać rubin?
Rubin niestety dość często jest wytwarzany sztucznie. Istnieje kilka prostych sposobów, by sprawdzić prawdziwość kamienia. Jednym z nich jest odróżnienie prawdziwego rubinu poprzez kolor. Prawdziwy rubin posiada głęboki, żywy jasny czerwony kolor. Fałszywe rubiny są bardziej mętne i matowe. Często można je przyrównać do czerwonego szkła.
Inną metodą sprawdzenia prawdziwości rubinów jest metoda zdrapywania. Przytrzymaj rubin pomiędzy palcami i spróbuj go zdrapać paznokciem lub monetą. Jeżeli na powierzchni kamienia zauważymy zarysowanie, to najprawdopodobniej jest to imitacja, a nie prawdziwy rubin. Rubiny są znane z ich trwałości i nie powinny wykazywać zarysowań.
Jak rozpoznać szafir?
Szafir to drugi pod względem twardości po diamencie kamień szlachetny. Można wobec niego użyć tych samych testów badania autentyczności co wobec rubinu. Prawdziwe szafiry charakteryzują się głębokim niebieskim kolorem i nie odbijają żadnych innych kolorów, gdy przemieszczają się w świetle. Fałszywe szafiry wydają się znacznie jaśniejsze niż naturalne i często również bardziej połyskujące. Naturalny szafir nie powinien zostawiać śladów zdrapywania. Jeżeli nadal masz wątpliwości, szukaj inklinacji i niedoskonałości. Naturalne szafiry na pewno będą je miały, w odróżnieniu od syntetycznych imitacji.
Jak rozpoznać szmaragd?
W przypadku szmaragdów stosunkowo trudno określić ich prawdziwość. Jednym z kryteriów będzie zatem sprawdzenie czy kamień posiada niedoskonałości i inkluzje, które potwierdzą jego autentyczność. Jeżeli z kolei na powierzchni szmaragdu dostrzeżesz bąbelki, to dowód, że jest to szmaragd syntetyczny.
Ważna jest również ocena koloru szmaragdu. Przy tej okazji warto wspomnieć, że największą popularnością cieszą się szmaragdy z Kolumbii. Są one również najdroższe. Jednak szmaragdy wydobywa się również w innych krajach, np. w Zambii, Brazylii czy Afganistanie. Ważne jest, by wiedzieć, że szmaragdy kolumbijskie mają inny odcień niż pozostałe szmaragdy wydobywane na świecie. Szmaragdy kolumbijskie występują w żywym kolorze zielono-niebieskim z głęboką saturacją, lub zielono-żółte, z umiarkowaną saturacją. Są to zupełnie inne kolory niż szmaragdów syntetycznych, które mają bardzo głęboki jasny i piękny kolor zielony.
A co z kamieniami półszlachetnymi?
Wprawdzie kamienie te rzadziej są podrabiane ze względu na ich relatywnie niższą cenę, ale mogą się zdarzyć również podrabiane kamienie półszlachetne. Istnieją różne sposoby sprawdzenia ich autentyczności. Na przykład prostym sposobem na sprawdzenie prawdziwości pereł jak również ametystów, jest sprawdzenie ich temperatury po długim leżeniu. Jeżeli weźmiemy do ręki perły czy ametysty po dłuższym nieużywaniu, to powinny być one jeszcze przez parę dobrych sekund stosunkowo chłodne i dopiero ocieplić się w dotyku. Jeżeli są ciepłe od razu, to wskazuje to na to, że są one imitacjami. Dodatkowo, ametysty na przykład są stosunkowo twardymi kamieniami i mogą rysować inne twarde powierzchnie, np. porcelanę lub szkło. Jeżeli ametyst zarysuje inną powierzchnię, to można mieć pewność, że jest to autentyczny ametyst.
W przypadku innych kamieni można ocenić ich prawdziwość po kolorze. Naturalne akwamaryny są na przykład koloru wody morskiej i przejrzyste. Prawdziwość tanzanitu można ocenić również po kolorze. Umieszczony w naturalnym świetle, tanzanit ujawni swoją trójdzielną naturę, dzięki której dostrzeżemy trzy kolory: niebieski z odcieniem fioletu, oraz różowo-czerwony odcień, gdy przemieszczamy kamień. Dodatkowo tanzanit będzie miał równie intensywną barwę, gdy patrzymy na niego z góry, jak i z boku.
To może Ciebie zainteresować