Madagaskar - wyspa kamieni szlachetnych

Biżuteria z kamieniami naturalnymi zawsze kryje jakąś historię. Ta historia jest często związana z kamieniem szlachetnym, który nosisz na palcu lub który zdobi twój naszyjnik. Zawsze nas ciekawiło pochodzenie minerałów, które zdobią kobiecą biżuterię. Z jakiego kraju pochodzą? Jak się je wydobywa? Jaką drogę przebyły, aby w końcu trafić do naszej szkatułki. Jednym z takich magicznych miejsc słynących z wydobycia cudownych minerałów, które potem zdobią kobiece kreacje jest Madagaskar. Ta wyspa, dzięki swojej niezwykłej historii, stała się nie tylko bohaterem filmu dla dzieci, ale również źródłem wielu przepięknych kamieni szlachetnych zdobiących biżuterię na całym świecie.

Kamienie szlachetne występują na całym świecie, od zachodnich wybrzeży Kanady po wschodnie wybrzeże Australii, od Syberii po Pantagonię, ale tylko nieliczne miejsca na świecie mogą się poszczycić dużym wyborem różnych kamieni szlachetnych zgromadzonych na małym kawałku ziemi. Jednym z takich miejsc jest afrykańska wyspa, Madagaskar.

Madagaskar wyspa

Historia Madagaskaru, czwartej pod względem wielkości wyspy na świecie, sięga 135 mln lat przed naszą erą, kiedy Madagaskar oderwał się od kontynentu afrykańskiego. Flora i fauna Madagaskaru jest całkowicie unikatowa właśnie z powodu tych 135 mln lat izolacji od reszty świata. Przykładem takiej unikatowości mogą być lemury, które występują tylko tutaj oraz na pobliskich Komorach i nigdzie indziej na świecie. Podobnie jest z wieloma gatunkami drzew, jak na przykład baobaby. Ludzie zamieszkują tę wyspę dopiero od ok. 3000 lat.

Madagaskar - kamienie szlachetne

Ale to ziemia Madagaskaru ukrywa największe bogactwo tej wyspy. Specyficzna historia Madagaskaru zaowocowała w obfitości przepięknych kamieni szlachetnych, które są ukryte głęboko pod powierzchnią wyspy na całej jej rozciągłości.

W północnym mieście Ambilobe wydobywa się najpiękniejsze na świecie okazy sfena. Sfen, zwany też tytanitem, to przepiękny kamień szlachetny o zielonym odcieniu. Kopalnia sfena w Ambilobe wygasza swoją działalność w ostatnim czasie, ponieważ jego zasoby są na wyczerpaniu.

W pobliskim mieście, Ambanja, na zachodnim wybrzeżu wyspy, mieściła się przez bardzo krótki czas, bo między 2009 a 2011 niezwykła kopalnia granatu, w której wydobycie odbywało się tylko w trakcie odpływów i tylko przy użyciu prostych narzędzi ręcznych. Zasoby bardzo szybko się jednak wyczerpały.

W Andilamena i w parku Zahamena National Park na przełomie wieków odkryto pokłady rubinów i szafirów , a ich wydobycie dopiero rusza na większą skalę. Wydobywane tutaj rubiny mają porównywalna jakość do najlepszych rubinów na świecie, czyli tych z Birmy. Intensywnie czerwone rubiny z tych okolic znane są na świecie jako rubiny Malagasy i są tak samo unikatowe jak gatunki lemura.

W górach centralnego Madagaskaru leży stolica kraju, Antananarivo, znana na całym świecie z dużych giełd oraz małych sprzedawców kamieni szlachetnych. Przykładowo duży targ kamieni szlachetnych znajduje się na parkingu obok dworca kolejowego na świeżym powietrzu 😉 Można tu znaleźć różne rodzaje kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Sprzedawcy przyjeżdżają tu z całej wyspy. Jeśli masz ochotę kupić, któryś z kamieni sprzedawanych na takim targu pamiętaj aby sprzedawca miał licencję dzięki, której można taki kamień zabrać ze sobą z wyspy.

W mieście Ifasina wydobywa się ręcznie najpiękniejsze amazonity w kolorze morskiego błękitu, a tuż obok w Fianarantsoa cenione turmaliny madagaskarskie.

Na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, w mieście Ilakaka, w 1998 r. odkryto tu ogromne pokłady szafirów. Od tego czasu populacja miasteczka wzrosła z 40 osób do 60 tys. mieszkańców. 😲 Stąd pochodzą przepiękne okazy szafirów, m.in. różowych.

Na samym południu wyspy, wzdłuż rzeki Menarandra, znajdują się duże pokłady granatu, labradorytu i diopsydu.

Przegląd zasobów wyspy nie pozostawia wątpliwości, że Madagaskar to wyspa kamieni szlachetnych. Wszystkie te kopalnie są stosunkowo młode i świat jubilerski wiąże z nimi duże nadzieje, jak także z tym że w przyszłości odkryte zostaną nowe pokłady złóż naturalnych na tej niezwykłej nieprzewidywalnej wyspie.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresowaćpixel