Pierścionek zaręczynowy - jaki kamień wybrać?

Zakup pierścionka zaręczynowego jest zawsze wyzwaniem. Czy wybrać drogi czy tani? Czy złoty, czy srebrny? Z diamentem czy też może z innym kamieniem szlachetnym? Złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem to z pewnością najdroższa opcja, ale na szczęście nie jedyna. Pamiętaj, że najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy nie musi być drogi. On ma symbolizować więź pomiędzy dwojgiem zakochanych.

Zakup pierścionka zaręczynowego z kamieniem szlachetnym innym niż diament stał się więc popularną alternatywą w ostatnich latach. Możliwość rezygnacji z diamentu na rzecz innych, często tańszych, alternatyw sprawia, że zakup imponującego pierścionka zaręczynowego jest możliwy przy o wiele skromniejszym budżecie. Poniżej prezentujemy najmodniejsze kamienie szlachetne wybierane na pierścionki zaręczynowe.

Pierścionek zaręczynowy z szafirem

Szafir to najbardziej popularny - zaraz po diamencie - kamień wybierany na pierścionek zaręczynowy. Szafiry występują w kolorach od białego, po różowy, żółty do pomarańczowego, niebieskiego i czarnego. Oczywiście niebieski szafir jest najpopularniejszym spośród szafirów wybieranych na pierścionek zaręczynowy. Za najbardziej wartościowy uważane są szafiry o głęboko niebieskim kolorze. 💙

Szafir to kamień czystości, prawdy i lojalności - idealnie więc nadaje się na pierścionek zaręczynowy. Wytrzymałość i trwałość szafiru idealnie reprezentują trwałość związku małżeńskiego, który ma symbolizować. Pierścionek z szafirem to również bardzo dobry prezent na rocznicę ślubu, zwłaszcza na piątą.

Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem

Szmaragdy pochodzące z różnych części świata mogą się znacznie różnić kolorem. Jednak szmaragd zawsze będzie posiadał żywy zielony kolor, nierzadko z przebłyskami innych kolorów, np. żółtego czy niebieskiego. Najbardziej pożądane są szmaragdy o dużej przejrzystości, mniej - te zupełnie ciemne. 💚

Szmaragd od zawsze symbolizuje miłość i lojalność. Posiada również właściwości uspokajające, przez co dobrze wpływa na trwałość w związku. Dlatego jest trzecim najczęściej wybieranym kamieniem na pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Rubin występuje w głębokim kolorze czerwonym, może mieć odcienie pomarańczowo fioletowe. Rubiny reprezentują pasję, miłość i przywiązanie, ale także ogień i silne uczucia, oraz energię życiodajną. Nic dziwnego, że wybierany jest więc często na pierścionek zaręczynowy. ❤️

Pierścionek zaręczynowy z topazem

Jeśli szukasz pierścionka zaręczynowego z niebieskim oczkiem to polecamy topaz! Na pierścionek zaręczynowy z topazem najczęściej wybierane są topazy London Blue oraz Swiss Blue. Oba kamienie mają ciemny niebieski kolor, aczkolwiek pierścionki z topazem niebieskim (ta jaśniejsza odmiana) również cieszą się niemałą popularnością w ostatnich latach. Topaz symbolizuje miłość, lojalność, uczciwość oraz dozgonną przyjaźń.

Pierścionek zaręczynowy z czarnym diamentem

Czarny diament, jak sama nazwa wskazuje, występuje w kolorze czarnym. Jest on wyjątkowo nieprzejrzysty i posiada wręcz metaliczny wygląd. Pierścionki zaręczynowe z czarnym diamentem w ostatnich latach szczególnie zyskały na popularności, co jest zapewne również związane z rzadkością występowania tego kamienia.

Podobnie jak biały diament, czarny diament symbolizuje miłość, czystość, długowieczność i wierność. Ale dodatkowo, czarny diament dodaje charyzmy i władzy. Pierścionki zaręczynowe z czarnym diamentem uważane są za szczególnie trwałe ze względu na trwałość kamienia.

Pierścionek zaręczynowy z perydotem

Może to wywołać niemałe zdziwienie, ale również perydot wybierany jest na pierścionek zaręczynowy - ze względu na swój wyjątkowy zielony kolor. Zależnie od ilości domieszek żelaza może występować w kolorach od żółto-zielonego do brązowo-żółtego. Najpopularniejszy jest oczywiście ten intensywnie zielony. Perydot nazywany jest kamieniem współczucia, ale również dobrego zdrowia. Jest również kupowany jako prezent na pierwszą rocznicę ślubu - zwaną rocznicą papierową.

Pierścionek zaręczynowy z akwamarynem

Jeśli chodzi o kolorystykę akwamarynu, to wybór jest tu raczej dość ograniczony. Kamień ten występuje w kolorze wody morskiej - od czego zresztą pochodzi jego nazwa - i najczęściej występuje w kolorze bladoniebieskim, z domieszką zielonego szarego. Najdroższe są akwamaryny w niebieskim kolorze. Akwamaryn w pierścionku zaręczynowym symbolizuje odwagę, lojalność, przyjaźń, nadzieję czystość i harmonię.

Akwamaryn jest wybierany często na pierścionek zaręczynowy przez celebrytki ze względu na jego podobny wygląd do diamentu. Same kobiety najczęściej wybierają pierścionki z akwamarynem w wersji obrączki koktajlowej lub jako dodatkowe pierścionki ozdabiające inne. Żaden bowiem innym kamień - oprócz diamentu - nie potrafi tak przyciągnąć uwagi jak akwamaryn.

Pierścionek zaręczynowy z ametystem

Ametyst pojawia się w kolorach od jasnofioletowego lub lawendowego do bardzo głębokiego fioletowego. Najdroższe są pierścionki z ametystami czerwono - fioletowym lub głębokim fioletowym. Ametyst symbolizuje spokój i dobroć. Kamień ten wspiera dobre relacje.

Najmodniejsze style pierścionków zaręczynowych

Najpopularniejszy styl pierścionka zaręczynowego to oczywiście ten, w którym główny kamień występuje solo, umieszczony w centrum, bez żadnych rozpraszających kamieni dodatkowych. Jest to tzw. klasyczny pierścionek zaręczynowy, którego wersja z brylantem została spopularyzowana przez Tiffany & Co.

Popularny jest również styl halo , w którym główny kamień otoczony i zamknięty jest mniejszymi kamieniami, na przykład diamentami, w celu rozjaśnienia i zaakcentowania koloru kamienia głównego.

Bardziej nowoczesne style, które stają się również coraz bardziej popularne to różne asymetryczne formy, przeplatające się obrączki, lub obrączki podwójne.

Innym popularnym stylem pierścionków zaręczynowych są pierścionki z trzema kamieniami, będących kombinacją kamienia głównego i diamentu - co ma reprezentować przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Taka kompozycja prezentuje się nie tylko efektownie, ale i “bogato”.

Najpopularniejsze kształty pierścionków zaręczynowych

Najmodniejszymi szlifami używanymi w przypadku pierścionków zaręczynowych są: okrągły, owalny i poduszka. Okrągły kamień najbardziej lśni i wydaje się większy. Owalny kształt natomiast wyglądać będzie na większy niż na przykład okrągły o tej samej wadze karat, więc warto wybrać owalny kształt, jeśli chcemy zrobić większe wrażenie na wybrance. 😉 Mniej popularne, ale również często spotykane, nowocześniejsze szlify to markiza, serce i gruszka.

Najpopularniejsze kruszce pierścionków zaręczynowych

Jeśli chodzi o metal, w których najczęściej osadzone są pierścionki zaręczynowe to oczywiście im trwalszy tym lepszy. Najpopularniejsze są oczywiście złote pierścionki, przy czym coraz częściej jest wybierane białe lub różowe złoto. Bardzo dużą popularnością cieszą się srebrne pierścionki zaręczynowe. Srebro rodowane wyglądem właściwie nie różni się od białego złota, a dzięki temu, że jest tańsze można wybrać okazalszy, droższy kamień. Zresztą kamienie szlachetne zawsze pięknie się prezentują w rodowanym srebrze. Ostatnim kruszcem, który również zyskuje na popularności jest platyna, ale w porównaniu ze złotem czy srebrem jest jeszcze mało popularna jako kruszec w pierścionkach zaręczynowych.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresowaćpixel