Popularne szlify kamieni szlachetnych

Szlifowanie kamieni naturalnych jest procesem, w którym surowy minerał przeistacza się we wspaniały i mieniący się kamień szlachetny, gotowy do osadzenia w biżuterii czy to będzie pierścionek, zawieszka na wisiorku czy może kolczyki. Podczas tej obróbki kamienie pokrywane są symetrycznymi płaszczyznami tzw. fasetami, a kamieniom nadaje się określony kształt. Różne rodzaje kamieni szlachetnych wymagają odmiennej obróbki. Szlifowanie pozwala uwidocznić ukryte w nich piękno, wyeksponować kolor lub też ukryć niedoskonałości i inkluzje. Tylko właściwie oszlifowany kamień ukaże jego doskonałą brylancję, czyli blask, który powstaje w wyniku odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych wewnątrz kamienia oraz odbicia światła od jego zewnętrznych płaszczyzn - faset. To jest właśnie ten efekt gdy pierścionek zaręczynowy na palcu ukochanej błyszczy w świetle promieni słonecznych. Szlifowanie kamieni wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Szlifierz dobiera szlify indywidualnie do kształtu kryształu, jego właściwości fizycznych i optycznych, starając się wybrać taki, który wydobędzie wewnętrzny blask kamienia, zachowując przy tym możliwie największą masę, która wpływa na jego wartość. Jego pracę można porównać do rzeźbiarza - inżyniera, który z jednej strony ma za zadanie stworzyć małe dzieło sztuki, a z drugiej musi zachować niezwykłą precyzję, aby nie zniszczyć drogocennego minerału.

Okrągły szlif brylantowy

Szlif okrągły brylantowy

SZLIF OKRĄGŁY BRYLANTOWY - Jest to obecnie najpopularniejszy szlif wszystkich kamieni szlachetnych sprzedawanych na całym świecie, a szczególnie diamentów. Został on zaprojektowany, aby zapewnić maksymalnie największe wydobycie blasku kamienia tzw. życie kamienia. Pełny szlif brylantowy posiada 58 faset, a oszlifowany w ten sposób kamień ma okrągły kształt.

Szlif owalny

Szlif owalny

SZLIF OWALNY - jest to symetryczny szlif o kształcie elipsy. Standardowa ilość faset to 57, które wydobywają intensywną brylancję kamieni. Szczególnie polecany w pierścionkach dla kobiet z małymi dłońmi lub krótkimi palcami. Jego wydłużony kształt daje złudzenie wydłużenia i wysmuklenia palców i dłoni. Kamienie szlachetne ze szlifem owalnym są bardzo często wykorzystywane w zawieszkach damskich oraz delikatnych kolczykach na wkrętkach.

Szlif markiza

Szlif markiza

SZLIF MARKIZA - wydłużony kształt z zaostrzonymi końcami, posiada 57 faset. Szlif ten zawdzięczamy królowi Francji Ludwikowi XV, który zlecił stworzenie diamentu odzwierciedlającego piękny kształt ust markizy de Pompadour. Kamienie oszlifowane w ten sposób wydają się optycznie większe i nabierają wspaniałego blasku. Często wykorzystywany w wiszących kolczykach, wisiorkach i bransoletkach.

Szlif gruszka

Szlif gruszka

SZLIF GRUSZKA - szlif ten ma kształt łezki lub kropli. Jest połączeniem szlifu owalnego i markizy. Standardowa ilość faset to 71. Należy do szlifów, które są najbardziej popularne wśród kobiet z małymi palcami lub średniej długości. Idealny do wisiorków i kolczyków.

Szlif serce

Szlif serce

SZLIF SERCE - kształtem zbliżony do szlifu gruszki, ale z wcięciem u góry. Właściwa proporcja (idealnie zaokrąglona góra z ostrym  wcięciem w środku) szlifu serca czyni kamień bardziej kosztownym. Szczególnie popularny jako szlif kamieni w biżuterii kupowanej dla kogoś bliskiemu naszemu sercu z okazji urodzin, rocznic (np. ślubu), Walentynek czy też dnia Matki. Często wykorzystywany w wisiorkach.

Szlif trylion

Szlif trylion

SZLIF TRYLION - niezwykle efektowny szlif o trójkątnym kształcie, który uwydatnia wspaniały blask kamieni. Ze względu na równoboczny kształt pięknie odbija światło uzyskując przy tym efekt tzw. gry kolorów. Szlif ma kilka odmian, które różnią się zaokrągleniem krawędzi i ilością fasetek. Idealny dla osób, które chcą uzyskać podobny efekt jak w szlifie brylantowym jednak mieć oryginalniejszy kształt. Często wykorzystywany w kolczykach.

Szlif princessa

Szlif princessa

SZLIF PRINCESSA - należy do szlifów fantazyjnych. Ma kształt kwadratowy lub prostokątny z wieloma iskrzącymi się fasetami. Ze względu na dodatkowe fasetowanie szlif ten wykazuje wyjątkową brylancję uwydatniając blask kamieni. Ten stosunkowo nowy szlif jest niezwykle popularny w pierścionkach zaręczynowych oraz kolczykach.

Szlif szmaragdowy

Szlif szmaragdowy

SZLIF SZMARAGDOWY - szlif o prostokątnym kształcie ze ściętymi rogami. Jest to rodzaj szlifu schodkowego z równolegle ułożonymi fasetkami, które przypominają stopnie - schodki. Jest to bardzo stary szlif wykorzystywany do szlifowania królewskich klejnotów. Szczególnie popularny w obróbce szmaragdów i innych kamieni kolorowych. Idealny szlif do dużych kamieni lub o bardzo wysokiej czystości.

BLOG - STRONA GŁÓWNA

To może Ciebie zainteresowaćpixel