Jak rozpoznać tanzanit? Gdy odkryto tanzanit, nazwano go szafirem Meru. Choć bywa bliźniaczo podobny do tego właśnie kamienia szlachetnego, jest zupełnie innym minerałem.
Co więcej, łatwo pomylić go również z innymi kamieniami: ametystem, kordierytem, lazulitem, spinelem oraz korundem syntetycznym. Tanzanit wydobywany jest jedynie w okolicach Kilimandżaro w Tanzanii. Jest dziesięciokrotnie rzadziej spotykanym minerałem niż diament. Posiada zdolność do podwójnego załamywania światła (dwójłomność). Jego cechą charakterystyczną jest niezwykle intensywny pleochroizm, czyli zmiana koloru w zależności od padania światła (dwie barwy – niebieski i zielony). Bez specjalistycznych przyrządów można dostrzec też trichroizm. W ten sposób bez trudu rozpoznasz ów minerał. Zyskasz tym samym pewność, że Twój komplet biżuterii z tanzanitem jest wykonany właśnie z tego kamienia. Inkluzje to wewnętrzne pęknięcia oraz domieszki innych minerałów w masie konkretnego kamienia szlachetnego. Dzięki nim można wiele dowiedzieć się o powstawaniu danego klejnotu i wesprzeć rozwój gemmologii. Niestety, obecność spękań i domieszek drastycznie obniża wartość tanzanitów, które potrafią stracić nawet 80% swojej wartości. Jeżeli więc zależy Ci na ozdobie najwyższej jakości, zwróć uwagę, czy wybrany komplet biżuterii z tanzanitem nie zawiera inkluzji. W naszym sklepie internetowym oferujemy tylko srebrne komplety biżuterii z naturalnymi tanzanitami bez inkluzji!
Komplety biżuterii z tanzanitami a Skala Mohsa Skala Mohsa od przeszło dwóch wieków pozwala ocenić odporność na zarysowania danego rodzaju kamieni szlachetnych. Tanzanit, choć kusi swoim niesamowitym wyglądem i osiąga zawrotne ceny, nie jest bardzo twardym minerałem. W skali Mohsa osiąga zaledwie 6,5–7 punktów na 10.
Ciekawostki. Tanzanit to klejnot Afryki. Można spotkać go jedynie na kilku kilometrach kwadratowych w Tanzanii. Nie ma innych jego źródeł. Nic więc dziwnego, że jest to wyjątkowy minerał dla tamtejszej ludności. Masajowie ofiarowywali swoim żonom ów kamień szlachetny w prezencie za urodzenie pierwszego dziecka. Uważali oni bowiem, że tanzanit jest minerałem symbolizującym nowy początek.
Mniej